3 OTÁZKY PRE: Helenu MEZENSKÚ, poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky


3 OTÁZKY PRE:  Helenu MEZENSKÚ, poslankyňu Národnej rady Slovenskej republiky

Hazardujeme s pôdou a prírodnými zdrojmi

Zhováral sa Ivan BROŽÍK

Foto: Archív H. M.

● Organizujete občiansku petíciu za záchranu slovenskej pôdy pred výkupcami zo zahraničia. Znamená to, že politické a legislatívne riešenia nedostatočne chránia toto prírodné bohatstvo?

Áno, organizujeme petičnú akciu za záchranu slovenskej pôdy, pretože politické a legislatívne zábrany na jej ochranu nie sú vytvorené. Reprezentanti moci a správy našej krajiny zlyhali pri rokovaniach o vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie a za celých desať rokov v ochrane pôdy pred jej záberom cudzími subjektmi nijaká vláda neurobila dostatočné protiopatrenia.zreteľným národným, sociálnym aj kresťanským prístupom, ktorá nemá zjavné prepojenie na silné a nátlakové podnikateľské skupiny.

● Poľnohospodárstvo kedysi dokázalo uživiť takmer pol milióna našich ľudí. Teraz je to iba niekoľko tisíc. Rozpredajom pôdy stratia prácu aj tí. Vaša petícia je preto mimoriadne dôležitá. Ako oslovujete tých, ktorí súhlasia s vašou iniciatívou?

Som vyčerpaná prezidentskými voľbami a petícia za ochranu slovenskej pôdy bola ich súčasťou. Po chvíľke oddychu budeme hľadať formy na oslovenie čo najširšieho množstva občanov. Uvedená snaha napriek apatii a poblúdeniu mnohých občanov nemôže zostať nepovšimnutá. Ide o našu zem, ktorá je určujúcim atribútom suverénnosti a zvrchovanosti nášho štátu. Mnohí aktivisti už zbierajú v rámci dobrovoľnej iniciatívy podpisy občanov.

● Pôda nie je len zem, substrát, hmota, to je aj bohatstvo v nej a pod ňou – najviac asi vodné zdroje. Chránime si ich dostatočne pred možnou stratou?

Naše prírodné bohatstvo a náš prírodný či ľudský potenciál nechránime a ani nevyužívame dostatočne. Neuvedomujeme si naplno jeho hodnotu a lacno až laxne s ním zaobchádzame. Na našu vlastnú škodu. Je to najmä preto, že našu krajinu neriadia duchovne zrelí, slobodní, nezávislí, vlastenecky a národne cítiaci, mysliaci predstavitelia. Nedokážeme si ich správne vybrať spomedzi seba.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.