3 OTÁZKY PRE: Jozefa DVONČA, primátora mesta Nitra


dvonč primátor Nitry3 OTÁZKY PRE: Jozefa DVONČA, primátora mesta Nitra

Matka slovenských miest vie, čo sa patrí

Zhováral sa Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Foto: strana-smer.sk

Tento rok si pripomíname okrúhlych tisíc stopäťdesiat rokov od príchodu solúnskych bratov na naše územie. Nitra je pri sviatku svätých Cyrila a Metoda centrom osláv výročia príchodu vierozvestcov medzi našich dávnych predkov. Ako sa mesto na túto udalosť pripravovalo?

Boli sme spolu s mojimi spolupracovníkmi ako zástupcovia mesta Nitra členmi koordinačnej rady na prípravu slávností, no a zároveň celý rok v meste prebiehali prípravy aj v spolupráci s inými organizátormi, spoluorganizátormi a so združeniami.

● Je to mimoriadne významný celoslovenský, ba až celoeurópsky sviatok. Zúčastnia sa na ňom desaťtisíce návštevníkov. Ako ich privítate a čo všetko ste pre nich v rámci osláv pripravili?

Rád by som vymenoval všetko, čo sme pre návštevníkov, ale aj pre televíznych divákov pripravili, ale na to tu nie je priestor, preto spomeniem iba začiatok a ukončenie osláv. Podujatia budú prebiehať od štvrtka 4. júla do nedele 7. júla prakticky v celom historickom centre mesta, ale aj mimo neho. Začnú sa na Nitrianskom hrade v Katedrále svätého Emeráma výstavou s názvom Najstaršie doklady kresťanstva na Slovensku. Nasledovať bude slávnostný koncert speváckeho zboru Adoremus v Gotickej priekope. Na druhý deň sa o desiatej dopoludnia na Svätoplukovom námestí začne Cyrilo-metodská národná púť. Potom budú nasledovať desiatky podujatí a všetko uzavrie na konci víkendu Nitriansky jarmok.

Program je skutočne zaujímavý a bohatý. Aký prínos z osláv očakávate pre Nitru, ktorá je známa aj ako matka slovenských miest?

Turistický ruch môže a mal by byť významným prínosom pre každý región. Nielen počas osláv, ale aj po nich čakávame zvýšenie záujmu o naše mesto, propagáciu Nitry ako jeden zo symbolov slovenských dejín a následne aj zvýšenie návštevnosti mesta i jeho okolia.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.