3 otázky pre: Michala A. KOVÁČA, kulturológa, dramatika a matičiara

● Ste aktívny člen Matice slovenskej. Zistili sme, že sa podieľate na prípravách osláv 150. výročia tejto slovenskej ustanovizne. Čím sa práve pracovne zaberáte?

Na výzvu usporiadateľov vedeckej konferencie k 150. výročiu Matice slovenskej, ktorá sa má uskutočniť vo februári 2013, pripravujem referát Oslavy storočnice i stodvadsaťpäťročnice Matice slovenskej so zreteľom na obnovu jej myšlienky i komunistami rozrumenenej kultúry. Konali sa v rokoch 1963 a 1988.

Prečo práve táto tematika?

Obe podujatia boli verejným vystúpením za obnovu tri razy za sebou potlačenej Matice slovenskej a jej členskej základne po februári 1948. Išlo o zápas s totalitnými mocipánmi, nielen s jedným prezidentom Novotným. Ten sa až trikrát usiloval zámery Matice slovenskej zlikvidovať alebo aspoň potlačiť. Napriek tomu, vystúpenia Matice mali dosah aj na rozšírenie jej pracovných základní aj na obnovu členskej základne.

 

Matica slovenská bude mať 150 rokov. Bude existovať ešte raz toľko – teda minimálne ďalších 150 rokov? Ako vnímate je postavenie v slovenskej spoločnosti?

Ak sa svet sám nezničí a naši potomkovia si zachovajú svoju osobitosť, pretože ona nemôže jestvovať bez vzdelanosti a tvorivosti. To bolo, je a zostáva aj dôvodom oprávnenosti a trvalej potrebnosti Matice slovenskej. Pravda, nie ako ustanovizne „ rečkov“ , ako povedal J. C. Hronský, ale skutočných činovníkov. Spolčovanie na tomto princípe je najvyššou ľudskou kultúrou. Nech teda Matica slovenská poskytuje príležitosti na uplatnenie každému zveľaďovateľovi národných i všeľudských hodnôt.

Zhováral sa Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.