3 otázky pre: Miru Kozárovú, riaditeľku Domu Matice slovenskej v Šuranoch


Zhováral sa Dušan D. KERNÝ

  • Rok Antona Bernoláka, kodifikátora spisovnej slovenčiny z roku 1787, si pripomínajú obce novozámockého dekanátu – medzi nimi aj Šurany...

Uvediem veci okolo pamätnej tabule tak, ako sa odohrali na základe prosby spevokolu Kantáta. Ešte vlani v máji sme uskutočnili prehliadku matičných zborov, práve v máji bol totiž Bernolák vymenovaný za novozámockého dekana. Za návrh tabule sme vďační riaditeľovi múzea. Na jej výrobe má zásluhu Matica. Dom Matice slovenskej zabezpečoval aj akciu Tri dni Bernoláka. 

  • Anton Bernolák, slovenský rímskokatolícky kňaz, šľachtic a jazykovedec, je teda pre vás trvalou hodnotou...

Tabuľa je svedectvom, že Anton Bernolák v našom šurianskom kostole v roku 1803 predniesol chýrnu pohrebnú reč. Pripomína velikána spájajúceho rôzne národnosti dielom Slovár slovenský-česko-latinsko-nemecko-uherský.

  • Rok Antona Bernoláka vlastne vyvrcholí v Ríme...

... začínali sme prehliadkou speváckych zborov, potom sme pozvali rodiny s deťmi zo Šurian, z Nitrianskeho Hrádku a z Bánova (kde je tiež busta Antona Bernoláka od Matice slovenskej) na akciu Bicyklom za históriou Šurian. Bolo toho veľa, vyvrcholením boli Šurianske pastorále v šurianskom kostole, pripravili ho učiteľky speváckeho zboru Ozvena pod vedením prof. Sergeja Mironova. Bol to vianočný dar Matice slovenskej. Naštartovali sme celoslovenskú hru s nálepkami so slovenským znakom, je pre deti spievajúce pieseň Po nábreží koník beží. Slovenský rekord Ja som Slovák, ty Slovenka, daj mi rúčku spojí takmer 6 000 detí Slovenska. Rozbehli sme tiež kolotoč podujatí s názvom Senzi Sen, kde vítame hostí z celého Slovenska.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.