3 otázky pre: profesora Ivana LALUHU

Politologický ústav SAV usporiadal vo vydavateľstve VEDA konferenciu o Alexandrovi Dubčekovi. Bola venovaná nedožitým deväťdesiatinám svetovo uznávaného slovenského politika. Je jeho odkaz aktuálny aj pre dnešok?

Celou konferenciou sa prelínali otázky - má A. Dubček nejaký zreteľný dosah, sú nám ešte blízke hodnoty, ktoré stelesňoval? Zistili sme, že čím je spoločnosť vo väčších problémoch, tým väčšmi sa obracia k osobnostiam svojich dejín a chce nájsť poučenie. Dubček napriek tomu, že ho štyri desaťročia znevažovali, ponajprv zľava a posledných dvadsať rokov sprava, zostáva stále symbolom slušnosti v politike a stále má čo povedať dnešku.

Čo konkrétne – k čomu ste dospeli v pléne konferencie, ktorú tak „solidárne“ odignorovali médiá?

V súvislosti s nedožitými deväťdesiatinami A. Dubčeka zaujalo predtým nepotvrdené vyhlásenie bývalého prezidenta M. Kováča. Bolo to na priateľskom stretnutí, kde sa zamýšľal na priebehom pokojného rozdelenia spoločného štátu Čechov a Slovákov. Povedal, že bol svedkom, ako A. Dubček vyšiel v ústrety časti slovenských poslancov za sociálnu demokraciu, ktorej bol predsedom, v otázke rozdelenia vtedajšej federácie, a tým vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Slovenská spoločnosť je dnes rozdelená, neurotizovaná, čoraz väčšmi sa skĺzava do morálnej a hmotnej chudoby. Ako by tento stav vnímal A. Dubček ?

Dubček nedostal čestný doktorát univerzity v Bologni podaromnici. Vniesol do politiky ľudské cnosti, zvýraznil jej etický, humanistický rozmer, priam krédom sa mu stalo, že občan je svedomím politika, ktorého zvolil. Už v jeho čase zápasil s malými gorilkami. Jeho heslo bolo: vyčistiť Augiášov chliev. Za tých dvadsať rokov, dovoľte mi to povedať odľahčene, gorilky povyrástli a ešte sa s nimi natrápime, kým sa ocitnú tam, kde patria.

Dušan D. KERNÝ



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.