3 OTÁZKY PRE: Richarda RAŠIHO, primátora mesta Košice

Raši Richard štvorecMetropola na východe – centrum európskej kultúry

  • Košice sú spolu s francúzskym Marseille európskym hlavným mestom kultúry v roku 2013. Čo vaše mesto sprevádzalo k dosiahnutiu tejto pocty?

– Snažím sa robiť pre mesto Košice a jeho obyvateľov všetko, čo je v mojich silách. Máme za sebou dva roky, počas ktorých sme dokázali vyriešiť viacero pálčivých problémov, ktoré Košice trápili.

  • Znamená to, že Košičania prišli s nápadom uchádzať sa o európske hlavné mesto kultúry?

– Dá sa to tak povedať. Je to výsledkom spoločného úsilia všetkých Košičanov. Košice sú dnes centrom kultúrnej kreativity a objavuje ich čoraz viac zahraničných turistov i médií. Nedávna reportáž CNN nás zaväzuje k tomu, aby sme dokázali, že titul nebude v Košiciach iba záležitosťou tohoto roka. Verím, že Slovensku i svetu dokážeme, že sme a budeme centrom európskeho kultúrneho diania aj po oficiálnom otváracom ceremoniáli.

  • Ktoré najzaujímavejšie kultúrne podujatia a udalosti, ale aj vynovené kultúrne pamiatky mesta Košíc čakajú na návštevníkov?

– Divadelné, tanečné, hudobné predstavenia, zaujímavé výstavy, rôzne alternatívne podujatia ponúknu naozaj pestrú paletu podujatí. Po prvýkrát sa Košičania stretnú v zrekonštruovaných parkoch s inštaláciami a predstaveniami. Lepšie sa zorientujú v Uličke remesiel. Z amfiteátra sa stal pestrofarebný priestor na rôzne kultúrne a spoločenské aktivity a v neposlednom rade aj na znovuobjavenie premietania filmov. Okolie Košického hradu je bezpečnejšie. Kultúra sa rozvinula aj do mestských častí, a to prostredníctvom výmeníkových staníc tepla, z ktorých sa stali centrá kultúrneho a športového diania pre deti, mladých, dospelých i seniorov. Naozaj môžeme skonštatovať, že vďaka projektu EHMK 2013 sme sa posunuli o výrazný krok vpred.

 

Zhováral sa František MRVA

Foto: autorPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.