Švajčiarska firma s prispením exministra zarába na vývoze krvnej plazmy zo Slovenska
Oto BALOGH
Zdecimované slovenské zdravotníctvo dostalo ďalšiu ranu pod pás. Exminister zdravotníctva I. Uhliarik (KDH) podpísal pre švajčiarsku súkromnú firmu Sanaplasma licenciu umožňujúcu vývoz slovenskej krvnej plazmy do zahraničia na komerčné ciele. Urobil tak napriek nesúhlasu odborníkov.
Prezidentka Slovenského červeného kríža (SČK) H. Kobzová v otvorenom liste ministerke zdravotníctva Z. Zvolenskej vyjadrila v mene 80-tisícovej členskej základne znepokojenie a ostrý protest proti udeleniu tejto licencie. „Pôsobenie súkromnej švajčiarskej firmy Sanaplasma v podmienkach Slovenska považujeme za antihumánny čin, ktorý bezprostredne ohrozuje najcennejší kapitál našej, nie blahobytom prekypujúcej spoločnosti. Mnohí naši občania žijú v nepredstaviteľne skromných a ťažkých podmienkach, medzi nimi aj darcovia krvi. Ponúkať 15 eur za plazmu, za hodnotu, ktorú nie je možné vyčísliť, a lákať na to ľudí v čase odkázanosti, je hyenizmus modernej doby,“ píše sa v liste, ktorý sa končí výzvou Najvyššej rady SČK ministerke zdravotníctva, aby, ak je to možné, zastavila dehonestáciu a ničenie ideálov v ľuďoch, ktoré SČK rozvíja skoro storočie. Na otázku SNN, ako vníma SČK postup exministra a či ho považuje za krok v rámci platných legislatívnych noriem, prišla nasledujúca odpoveď: „Vnímame to ako ohrozenie bezpečnosti dostatku krvi na Slovensku pre našich obyvateľov a nemocnice. Obávame sa, že človeka, ktorý je na to odkázaný a rozhodne sa plazmu za úplatu darovať, môžeme stratiť ako darcu krvi. Európska legislatíva zakazuje vznik súkromných centier na odber krvnej plazmy, preto nás fungovanie takéhoto centra na Slovensku veľmi znepokojuje.“
■ VAROVANIE ODBORNÍKOV
Biznis, ktorý Švajčiari vďaka ústretovosti I. Uhliarika rozbehli v priebehu apríla toho roka, majú podľa licencie garantovaný až do septembra 2012. Exminister, ktorý „sa preslávil“ aj križiackym ťažením proti lekárskej komunite a presadzovaním privatizácie nemocníc, je prvým ministrom zdravotníctva v histórii samostatného Slovenska, ktorý dal písomný súhlas na vývoz krvnej plazmy do zahraničia na komerčné ciele.
Odborníci varovali exministra pred takýmto krokom, lebo Slovensko samo nemá tejto vzácnej medicínskej suroviny dostatok a nedokáže kryť svoje potreby. Podľa hlavného odborníka pre transfuzológiu M. Peprného, krvnú plazmu vyváža aj Národná transfúzna služba (NTS), ale táto sa vracia spracovaná v podobe liečiv do slovenských nemocníc a slúži slovenským pacientom. Čo však nie je prípad krvnej plazmy, ktorú od darcov vykupuje firma Sanaplasma. Tá bezo zvyšku končí v zahraničí. Predstavitelia NTS upozorňujú aj na ďalšie riziko spojené s odplatným odberom krvnej plazmy. Darcovia v takýchto prípadoch majú tendenciu zatajovať svoj skutočný zdravotný stav, aby nemohli byť vyradení z darcovstva. Tým môže byť ohrozená aj bezpečnosť príjemcov takejto plazmy. Ponižujúcich 15 euro v gastrolístkoch za odber, ktoré konateľ švajčiarskej súkromnej firmy nazval „nefinančná náhrada na jedlo a dopravu, je pre ľudí s nízkym príjmom dosť silná motivácia na to, aby si dali plazmu odobrať tam, kde za to niečo dostanú. Slovensko tak stráca dobrovoľných darcov krvi a ohrozené sú aj krvné zásoby na Slovensku, keďže po darovaní plazmy je odber krvi možný najskôr o mesiac.
■ NEŽELANÉ ZVIDITEĽNENIE SA
Legislatíva Európskej únie zriaďovanie súkromných centier na odber krvi a krvnej plazmy nedovoľuje. Prvé takéto centrá vznikli ešte pred zákazom v Rakúsku a v Nemecku. Po jeho zapracovaní do európskych predpisov sa v celej Únii našli len tri členské štáty, ktoré zákaz porušili. Vďaka I. Uhliarikovi je Slovensko jedným z nich (ďalšie sú Česká republika a Maďarsko – pozn. red.).V Českej republike pôsobí Sanaplasma už niekoľko rokov. Zriadila osem odberných miest a podľa vyjadrenia Fakultnej nemocnice v Brne zásadným spôsobom mení etické princípy darcovstva krvi, ktoré redukovala na obchod a finančný profit. Princíp bezplatného darcovstva je pritom zo strany štátnych orgánov i orgánov EÚ vnímaný ako jeden z významných pilierov bezpečnosti liečby krvou. Exminister Uhliarik podpis licencie nevníma ako problém. Podľa vlastných slov zákon neporušil a pridelením licencie len zrušil monopol Šarišských Michalian.
Foto: archív