Antonovi Bernolákovi odhalili bustu v Martine


Matica slovenská rokovanie štvorecNa pôde Matice rokovali poslanci Výboru NR SR pre kultúru a médiá

Michal BADÍN - Karikatúra: Peter GOSSÁNYI

Utorok 2. októbra bol pre Maticu slovenskú významným dňom. Na jej pôde prvýkrát v histórii zasadal poslanecký Výbor NR SR pre kultúru a médiá. V tento deň sa stretli aj členovia výboru Matice slovenskej na jeho slávnostnom zasadnutí, aby si odhalením busty pripomenuli výročie narodenia veľkej slovenskej osobnosti Antona Bernoláka.

Toto výročie je jediným tohtoročným slovenským jubileom, ktoré UNESCO zaradilo do Kalendára výročí 2012. Bustu Antona Bernoláka, autorom ktorej je akademický sochár Radko Mačuha, odhalili pred budovou Matice slovenskej v Martine jej predseda Marián Tkáč, predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek a viceprimátor mesta Martin Milan Malík.

Bernolák v roku 1792 založil v Trnave Slovenské učené tovarišstvo a túto zásluhu vyzdvihol aj predseda MS Marián Tkáč. „Treba byť hrdý na to, že tento spolok bol prvou vedeckou spoločnosťou v Uhorsku. Bol to významný Bernolákov čin a sme radi, že sme ho mali. Lebo nerodia sa každý deň takíto muži, ktorí niečo dokážu,“ uviedol M. Tkáč a dodal, že Matica slovenská sa rozhodla založiť tradíciu a každý rok odhalí pred budovou bustu jednému z významných predstaviteľov nášho národa. Vo svojom príhovore tiež privítal na matičnej pôde poslancov NR SR a pripomenul fakt, že rokovanie parlamentného výboru v priestoroch Matice slovenskej sa uskutočnilo vôbec prvý raz. Odhalenie Bernolákovej busty privítal aj predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek. „Narodil som sa v bratislavskom Starom meste na Panskej ulici a celý život sa tam pozerám na sochu Antona Bernoláka. Po všetkých -izmoch, ktoré sme zažili, tam socha stále stojí,“ povedal.

V pracovnej časti rokovania poslancov NR SR v Martine Matica slovenská predložila parlamentnému výboru správu o činnosti a hospodárení z roku 2011 a predstavila zámery na najbližšie obdobie. „Z hľadiska rokovacieho poriadku sa nemáme prečo vyjadrovať k tejto správe. Nemáme to v rokovacom poriadku, hoci by sme mohli mať, keďže Matica slovenská priamo spadá pod ministerstvo kultúry,“ skonštatoval predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek.

  • OTVORENÁ MATICA

poklad MSČlenovia výboru pozitívne prijali aj fakt, že Matica je otvorená verejnosti a prejavuje záujem vyriešiť všetky problémy, ktoré ju ťažia z minulosti. „Pustili sme sa do veľkej práce, aby sme Maticu prinavrátili do života bežných ľudí. Počet našej členskej základne sa blíži k číslu tridsaťtisíc. Mnohí z našich členov, ktorí pôsobia   najmä na dedinách, organizujú zaujímavé podujatia každý víkend. Oni sú príkladom dobrovoľnosti, akú propaguje západný svet. Lenže my takú dobrovoľnosť máme už 150 rokov. Členovia Matice sú vzácni ľudia a zaslúžia si našu úctu,“ povedal predseda Matice slovenskej. Počas rokovania parlamentného výboru v Matici malo dôjsť aj k otvoreniu trezoru, kde sa údajne má nachádzať časť Národného pokladu. Predseda MS M. Tkáč tesne pred začiatkom rokovania dostal list, v ktorom ho správca Nadácie Matice slovenskej Jozef Steiner dôrazne žiadal, aby sa trezor neotváral bez prítomnosti zástupcov ich nadácie. V liste je uvedené, že ak dôjde k násilnému otvoreniu trezoru, budú to považovať za nezákonný a trestnoprávne postihnuteľný zásah do vlastníckeho práva nadácie. Správca Nadácie MS Jozef Steiner sa nezúčastnil na slávnostnom zasadnutí výboru Matice slovenskej, hoci je jeho členom a bol naň pozvaný. Pripomeňme, že Nadácia Matice slovenskej nemá s národnou ustanovizňou nič spoločné. Matica ju žiada, aby sa premenovala a nepoužívala v názve jej meno.

  • NOVELA ZÁKONA?

Členka parlamentného výboru Magdaléna Vášáryová uviedla, že otázku Matice slovenskej sa vo výbore snažila otvoriť už v roku 2006. „Informácie predsedu MS pre niektorých z nás nie sú nové. Myslím si, že základ je v dobre nastavenej legislatíve pre Maticu. Toto budem podporovať, možno aj v spolupráci s niektorými právnikmi by sme pripravili novelizáciu zákona o Matici slovenskej. Novelizácia bude potrebovať aj všeobecnú diskusiu a v rámci tejto diskusie sa môžeme pokúsiť zmeniť imidž Matice,“ dodala M. Vášáryová. Diskusiu o Národnom poklade uzavrel Dušan Jarjabek: „Aj ja som do Národného pokladu prispel. Budeme veľmi sledovať, čo sa bude diať ďalej, pri rozprave totiž vyšli najavo mnohé skutočnosti a týmito otázkami sa treba zaoberať ďaleko ráznejšie. Razantnejšie musia v tejto chvíli postupovať aj orgány činné v trestnom konaní. Na jednom z nasledujúcich zasadnutí parlamentného výboru sa budeme zaoberať priamo bodom MS v súvislostiach, o ktorých sme tu hovorili. Budeme chcieť, aby sa k tomu vyjadril minister vnútra aj minister kultúry.“

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.