Bordel v Raji

cigáni 2 štvorec

POZNÁMKA

Bordel v Raji

Roman KALISKÝ HRONSKÝ

Vstup do Slovenského raja by mohol čoskoro vyzerať krajšie ako doteraz. Rómovia z osady Letanovský mlyn, ktorá dlhé roky obmedzovala a odpudzovala turistov pri národnom parku, sa konečne presťahovali do novopostavených domov vo vzdialenom areáli Strelník. Projekt financovala Európska únia a tiež slovenský štátny rozpočet. Lenže po presťahovaní obyvateľov bývalej osady ostal v priestore nehorázny neporiadok, ktorý je hrozbou pre rezerváciu Slovenský raj. Rómovia sa potešili novému bývaniu. Sú zvyknutí dostávať a brať. Kedy si zvyknú na to, že po sebe nesmú nechať absolútnu spúšť, nevedno.

Stretnutia zástupcov samosprávy Spišských Tomášoviec a Letanoviec, ako aj odborníkov na ochranu životného prostredia zatiaľ nepriniesli východisko. Ak zanechaný rôznorodý odpad z bývalej osady včas neodvezú, môže nastať kontaminácia najbližšieho potoka a odtiaľ priamo vodného systému Slovenského raja, čo by znamenalo ekologickú katastrofu. Bývalá osada Letanovský mlyn sa nachádza v katastri Spišských Tomášoviec. Pre túto obec z toho vyplýva povinnosť vyčistiť smetisko. „Navrhovala som, aby na brigádu prišiel aspoň jeden dospelý nezamestnaný nájomník z každej bytovky v Strelníku. Za dva či tri dni by stihli očistiť to, čo po sebe zanechali. Nepochodila som,“ povedala starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová. „Nebudeme upratovať po druhých. Každý slušný človek vie, čo má robiť,“ vyhlásil sociálny pracovník v Spišských Tomášovciach Slavomír Gabčo. Upratovanie smetiska si vyžiada asi stodvadsať kontajnerov a bude stáť až stotisíc eur.Odbor životného prostredia Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi po obhliadke bývalej osady v Letanovciach eviduje nelegálnu skládku odpadov a Spišským Tomášovciam i Letanovciam nariadil jej odstránenie. Stať by sa to malo do konca roka. Miestne samosprávy chcú požiadať o pomoc aj štát, ktorý prostredníctvom eurofondov výrazne prispel na výstavbu nových bytov pre rómskych osadníkov. Starostka Spišských Tomášoviec Zuzana Nebusová doplnila: „Bývalá osada je v našom katastri, ale neporiadok zanechali osadníci, ktorí majú trvalý pobyt v Letanovciach. Do Strelníka sa presťahovalo možno aj päťsto nezamestnaných, mali by nastúpiť do bývalej osady a riadne po sebe poupratovať. No ešte teraz pred zimou, ináč to budeme riešiť cez úrad práce!“ Nikto zo samosprávy však nevie, ako by osadníkov prinútil k upratovaniu, keďže mnohí už dávno stratili pracovné návyky, ak vôbec niekedy nejaké mali. Väčšina osadníkov svoje pôvodné chatrče rozobrala a drevo si vzali na kúrenie. Čo však na mieste osady ostalo, o to sa nestarajú. „Drevo je naše, ale všetko ostatné musia pozbierať aktivační pracovníci. My s tým nemáme nič spoločné a nie je to do čoho pozbierať. Chýbajú kontajnery. Teraz sú na rade iní, aby to dali do poriadku,“ zazneli hlasy obyvateľov nových domov v objekte Strelník, ktorí opustili bývalú osadu Letanovský mlyn. Ich odpoveď na otázku, kto odprace smetisko, bola jednoznačná: „My určite nie, nech príde čata pomocníkov z obecných služieb!“ Žiada sa na doplnenie už len opýtať sa, kto tu koho diskriminuje...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.