Česká spoločnosť si obnovuje pamäť


VŠIMLI SME SI

Dušan D. KERNÝ

Česi si obnovujú pamäť, aby si vystačili sami so sebou. Tento názor sa objavil pri tohtoročnom 70. výročí nemeckého fašistického zločinu v Lidiciach. Vojnové udalosti sú „trendy“ , lidické výročie (10. júna) sa takým stáva až teraz. Dve desaťročia bolo zabúdané. Toto vyvražďovanie „nebolo atraktívne, nebolo mediálne sexy“.

Meno Lidíc bolo medzinárodne známe, dokonca v Mexiku existujú od vojny San Geronimo Lidice, aj keď v Bielorusku a na Ukrajine boli vypálené stovky väčších dedín. V tomto roku výročie Lidíc, ale aj atentátu na nemeckého ríšskeho protektora Heydricha (27. mája), bolo pre české médiá téma týždňov. Spoločnosť sa „po dlhých desaťročiach k Lidiciam naplno vrátila“. Príbeh judášskych peňazí, ktoré dostali svedkovia a zradcovia – a to, že nikomu nepriniesli šťastie, ale naopak – je dodnes strhujúcim a výrečným symbolom. Až ponuka miliónov priviedla nemeckých „vyšetrovateľov“ 18. júna na stopu parašutistov v krypte pražského gréckokatolíckeho chrámu. Medzi nimi bol Slovák Jozef Gabčík. U nás na Slovensku zvečnený v modernej dobe aj príbehom priehrady na Dunaji a menom obce Gabčíkovo. Pozornosť českých médií, ktorú tentoraz venovali atentátu, tragédii Lidíc, zločinu v Ležákoch, zaľudnenie udalostí novinami a českou televíziou, ako aj filmom, bola výnimočná. Nielen pre fakty. Kritickí ľudia si všimli mediálnu deformáciu počas uplynulých dvadsiatich rokov – ani sloboda po roku 1989 neodstránila prevalcovanie udalostí, ktoré neboli „trendy a sexi“.

Tento kritický prístup k faktom dejín v tomto roku v Česku, aj vzhľadom na medzinárodnú odozvu, stanovisko nového nemeckého prezidenta Gaucka, má čo povedať i nám. Aj nás stavia pred otázku, či sa vieme vrátiť k našim vlastným dejinám ako Slováci, ktorí si vystačia sami so sebou.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.