Najlepší ukázali cit pre publicistickú výstavbu a zrelý štýl


hodža milanSúčasťou Dní Milana Hodžu bola súťaž budúcich novinárov

Maroš M. BANČEJ

Tohtoročné Dni Milana Hodžu, ktoré sa uskutočnili 26. júna až 1. júla, už po piatykrát otváralo slávnostné vyhodnotenie súťaže novinárskych nádejí Hodžov novinový článok. V Bratislavskom Pálfiho letnom paláci sa zišli desiatky detí vo veku 13 až 15 rokov, ktoré vo svojich prácach rozvíjali témy vlastenectva a pozitívnych životných vzorov.

„Každý rok stúpa počet prihlásených detí takmer o dvadsať percent. Tento rok sa na súťaži zúčastnilo 127 mladých novinárov z celého Slovenska a po prvýkrát aj zo zahraničia, čím súťaž nadobúda medzinárodný rozmer. Konkrétne sú to žiaci zo slovenských škôl v Chorvátsku a Rumunsku,“ povedala nám Ľubica Janegová z Národného osvetového centra, ktorá Hodžov novinový článok za túto organizáciu zastrešuje. Mottom aktuálneho ročníka bola myšlienka husľového virtuóza Jána Berkyho Mrenicu: Ako môže dať človek svojej existencii zmysel. Predseda poroty Drahoslav Machala sa pre SNN o úrovni prác vyjadril takto: „Potešujúce percento detí ukázalo cit pre publicistickú formu, pre slovo ako také a v ocenených prípadoch sú to na daný vek 13 až 15 rokov už takmer zrelé práce.“

Dni Milana Hodžu pokračovali v Martine a v Sučanoch, pričom ich vyvrcholením bola pietna spomienka na nášho veľkého rodáka pri jeho hrobe na martinskom Národnom cintoríne 30. júna, kam prvého československého premiéra Dr. Milana Hodžu previezli z USA v roku 2002.

  • HODŽOV VNUK

Keď v roku 2002 priviezli pozostatky Dr. M. Hodžu – prvého Slováka na poste ministerského predsedu prvej Československej republiky – do národného panteónu v Martine, prežil jeho vnuk John Palka mimoriadne dojímavé chvíle. Sám o tom pre SNN povedal: „Keď rakvu ukladali do hrobky na Národnom cintoríne, zaznela štátna hymna. Čestná stráž poskladala slovenskú vlajku, ktorá celou cestou z Chicaga zdobila rakvu, a podala ju svojmu veliteľovi. Ten mi ju podľa stáročnej tradície odovzdal a zasalutoval. Chytil som ju trasúcimi sa rukami a slzy sa mi tisli do oči.“ Práve pod dojmom tohto veľmi emotívneho obradu rozhodol sa profesor neurobiológie na Washingtonskej univerzite v Seattli John Palka založiť tradíciu Dní Milana Hodžu. Slávnostné podujatia, ale aj vedecké sympóziá prebiehajú v Martine, Bratislave a v Hodžových rodných Sučanoch.

  • TRADÍCIA POKRAČUJE

Prvý ročník tejto súťaže sa uskutočnil v roku 2008 a niesol sa v duchu myšlienky Dr. M. Hodžu: Ako sa z človeka stáva vlastenec. Téma druhého ročníka odzrkadľovala myšlienku M. Rúfusa: Ako sa v človeku rodí sloboda. Nasledoval ročník venovaný úvahe Alexandra Matušku s názvom: Ako sa formuje skutočná osobnosť a témou predposledného ročníka bolo posolstvo Ladislava Ťažkého: Ako sa v človeku nestráca človek.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.