Česko čaká súboj plebejca a šľachtica


Miloš Zeman alebo Karel Schwarzenberg? Rozhodnutie už cez víkend !

Peter JÁNOŠIK

Historicky prvá priama voľba českého prezidenta sa pre vládnucu pravicovú ODS skončila debaklom. Jej kandidát Přemysl Sobotka (68) skončil s 2,5 percenta na predposlednom mieste a  takmer s trojnásobným ziskom percent ho predbehol aj exoticky pôsobiaci hudobník Vladimír Franz (53), ktorý zaujal mládež a rebelov. Od nich získal 6,8 percenta hlasov. Víťazom je bývalý premiér ČR Miloš Zeman (68) s 24,2 percenta hlasov a tesne ho nasleduje Karel Schwarzenberg (75) s 23,4 percenta. Aj ďalšie umiestnenia jednoznačne svedčia o ústupe pravice a nepopulárnosti Nečasovej vlády.

Prezident Klaus označil výsledok prvého kola priamych prezidentských volieb za strašnú prehru ODS a doslova debakel pravice. Dominantne teda vyhrala ľavica. Neuspel ani premiér bývalej úradníckej vlády Jan Fischer (63), ktorého „stvorili“ politici. Vtedy si získal veľké sympatie, teraz však občanov nevedel osloviť. Skončil tretí (16,3 percenta) a tesne za ním (16,1 percenta) sa zaradil najmladší kandidát, 42-ročný Jiří Dienstbier, reprezentant ČSSD.

PREZIDENTSKÍ FINALISTI

Finalisti sa v boji o Hrad stretnú 26. a 27. januára. Ani jednému z nich nemožno uprieť istú dávku svojráznosti. Miloš Zeman, keď bol ako premiér na návšteve Slovenska, si neodpustil nelichotivé ocenenie slovenského piva a otvorenosť mu nechýba ani teraz. O českých novinároch sa vyjadril: „Za celý svoj život som sa nestretol s blbším a závistlivejším stvorením, než je český novinár.“ Platí to aj o ich slovenských kolegoch, ktorým za štvavý článok v denníku SME odoprel akékoľvek interview.

Karel Schwarzenberg je známy svojou zlou češtinou, nezreteľným artikulovaním najmä pri dlhších prejavoch. Tiež je o ňom známe, že je schopný hoci aj uprostred vety zaspať. V prvej reakcii na výsledky úvodného kola Miloša Zemana tvrdo označil za „muža minulosti“. Zeman mu neostal nič dlžný. Nazval ho „mužom prítomnosti“ za to, že hlasoval za dôchodkovú reformu, zvýšenie daní na potraviny a lieky a za cirkevné reštitúcie. Nastávajúci súboj ruské médiá výstižne pomenovali ako súboj plebejca a šľachtica, aj ako duel politika podozrievaného z proruských postojov s kritikom Kremľa. Ak Zeman spája Schwarzenberga s rozhodnutiami súčasnej vlády, Schwarzenberg naopak upozorňuje na to, že Zemanova politika by bola pokračovaním éry Václava Klausa. Zemanovi prívrženci však veria, že päť rokov na Hrade zvládne v plnej sile. O Schwarzenbergovi panuje názor, že je pod vplyvom svojej politickej strany, čo o jeho súperovi nemožno povedať: „On nie je v tej špine, ktorou česká politika nepochybne je. Prichádza na Hrad s čistým štítom ako úplne obyčajný Čech s nadpriemernou inteligenciou,“ hovoria Zemanovi priaznivci.

PREDSTAVY KANDIDÁTOV

Obidvaja politici sa rozchádzajú tiež v názore na účasť prezidenta na zasadaniach vlády. Bývalý predseda sociálnych demokratov Miloš Zeman v kampani jasne dával najavo, že chce byť aktivistickým prezidentom, ktorý má v pláne vstupovať do vládnej politiky. Súčasný minister zahraničných vecí Schwarzenberg naopak zdôrazňoval, že chce z Pražského hradu urobiť predovšetkým fungujúci úrad. Na zasadnutiach parlamentu a vlády by sa zúčastňoval „skôr vzácne“, kým Miloš Zeman hodlá byť na zasadnutiach kabinetu častým hosťom. Podľa vlastných slov by pritom nebol iba „mlčiacou sfingou“, ale usiloval by sa priamo ovplyvniť legislatívne návrhy.

Zeman vo volebnej kampani niekoľko ráz zopakoval, že úlohou prezidenta je viesť s vládnymi i opozičnými politikmi neformálne rokovania, ktorými by sa dosiahol konsenzus. Má za sebou nepriamu podporu prezidenta Klausa, z Hradu by tak zrejme viedol podobnú politiku ako terajšia hlava štátu.

           Schwarzenberg chce „inú politiku než bola za Václava Klausa“. Obidvaja kandidáti sú rozhodnutí Česko posunúť zo súčasného „rebelského“ postoja spätého s euroskeptickými názormi Václava Klausa bližšie k pozícii, ktorú zastávajú okolité štáty Poľsko alebo Slovensko. Nech už bude v nasledujúcich piatich rokoch na Pražskom hrade Miloš Zeman alebo Karel Schwarzenberg, je takmer isté, že pražskú dominantu ozdobí vlajka EÚ.

Karel Schwarzenberg má idol v Havlovi. Hovorí, že Havlova idea lásky „je tá láska, ktorá nás tiež vedie k pokore, čím Václav Havel predstihol nás všetkých“. Spolu s ním trúchlil za spoločným štátom: „Ešte pred pár rokmi sme sa mohli dívať až na Michalovce. Teraz už sa dívame iba do Břeclavi. A to je, prirodzene, obmedzenie,“ vyjadril Schwarzenberg svoje čechoslovakistické názory.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.