Schuster hostil kresťanských „demokratov“
Čo prezrádzajú bujaré oslavy v Hiltone
Eva ZELENAYOVÁ- Foto a koláž: internet
Nebyť toho, že sa expremiér Mikuláš Dzurinda v centre Košíc pred hotelom Hilton zviezol pod vplyvom alkoholu na zem a narazil si hlavu, verejnosť by sa nedozvedela, aká spoločnosť sa zišla u exprezidenta Rudolfa Schustera na oslavách jeho osemdesiatky. Dôležité je to najmä preto, že sa voliči mali možnosť presvedčiť, aký je rozdiel medzi slovami a činmi niektorých politikov. A ako láskavo sa k poniektorým správajú médiá.
Navonok nie je nijakým prekvapením, že bývalému prezidentovi boli gratulovať jeho bývalí koaliční partneri. Keďže ho do úradu prezidenta sami posunuli, idylka mohla byť dokonalá. A že bola, presvedčil Dzurindov stav po skončení osláv. Dzurinda prišiel spolu s Jánom Figeľom a Pavlom Hrušovským. Všetkých spája spoločná minulosť v strane KDH a vraj kresťansko-demokratický svetonázor.
- ANTIKOMUNISTI
Vždy verejne vystupovali proti bývalému totalitnému režimu, aj keď sa im a im podobným vtedy zle nežilo. R. Schuster je v súčasnosti privátnou osobou, takže čo robili títo zarytí nepriatelia komunizmu v spoločnosti bývalého nomenklatúrneho kádra komunistickej strany? Pred rokmi, presnejšie v roku 1998, ich spojila vidina moci, ale dnes? Žeby sa kandidát na prezidenta Pavol Hrušovský potreboval radiť práve so Schusterom? Napríklad o tom, prečo je nevyhnutné, aby Slovensko v nadchádzajúcich prezidentských voľbách nezvolilo prezidenta blízkeho vláde? Hrušovský, ale aj iní kandidáti pravice to radi zdôrazňujú, ibaže prečo? Schuster pred svojím zvolením za prezidenta zastával post predsedu vládnej strany. Pochádzal z toho istého zoskupenia, ktoré vládlo. Dokonca sa to v tom období považovalo za veľký prínos, lebo veď známa bola animozita medzi predchádzajúcim prezidentom Michalom Kováčom a predsedom vlády Vladimírom Mečiarom.
Napriek tomu, že Mečiar i Kováč pochádzali z tej istej politickej strany, rozdelil ich prezidentov syn. Keď v súčasnosti počúvame o daňových podvodoch, fiktívnych obchodoch, nevdojak to pripomína kauzu Technopol, na ktorej sa podieľal Michal Kováč ml. Išlo o podvod v hodnote 2,3 milióna dolárov. Syn prezidenta a jeho spoločníci dostali prezidentskú milosť. A prezidentov syn aj lukratívne miesto v diplomacii. Napriek tomu, že Schustera a kandidáta na prezidenta Hrušovského rozdeľuje ideologická priepasť, predsa majú k sebe blízko. Inak by sa nemohli objaviť v jednej spoločnosti pri oslave životného jubilea. Keď sa v roku 1998 spojili do mocenského bloku strany ako SDĽ, SOP, SMK-MKP a SDK pozostávajúca z ďalších piatich strán, od konzervatívcov cez kresťanských demokratov, zelených i socialistov až po liberálov, Slovensko nemohlo dopadnúť inak, než dopadlo. Ako prvé zastavili výstavbu diaľnic a popredali strategické podniky. Presne podľa hesla Hrušovského: „Spolu na to máme.“
- POLITICKÁ ŽIARLIVOSŤ
Ani najväčší skeptik nepredpokladá, žeby sa Robert Fico nedostal do druhého kola volieb, aj keď ani on sa nevyhol chybám, ktoré by ho mohli stáť víťazstvo už v prvom kole volieb. Na nedávnej návšteve českého premiéra sníval o obnovení značky Made in Czechoslovakia, a pritom tvrdí, že chce byť vlasteneckým prezidentom. Fico svoju kandidatúru na post prezidenta republiky oznámil vo veľkom štýle. A takmer na poslednú chvíľu, keď už bolo zjavné, s kým pôjde do súboja. A opoziční politici okamžite spustili náreky nad ovládnutím Slovenska jednou stranou. No tie sú skôr prejavom žiarlivosti ako skutočných obáv zo straníckeho diktátu. V dnešnej integrovanej Európe nie je možný odklon od demokratických štandardov, aj keď podľa výsledkov Inštitútu pre verejné otázky (IVO) si opäť naša krajina zhoršila postavenie, čo sa dalo čakať. Totiž vždy po nástupe inej než pravicou zostavovanej vlády klesá podľa hodnotenia IVO úroveň ľudských práv v štáte. A tie by mohli zohrať úlohu práve v prezidentskej kampani.
Fico v prístupe k rodine a manželstvu neprezieravo prenechal iniciatívu KDH. Jeho predseda Ján Figeľ práve v tomto období oznámil zámer prijať ústavný zákon o manželstve muža a ženy. Či sa pridá deväťdesiat poslancov v parlamente a návrh prejde, je otázne. Ale KDH v predvolebnom čase vyslalo signál, že rešpektuje výzvu biskupov Slovenska a je tým politickým subjektom, ktorý odmieta kultúru smrti. Bude zaujímavé sledovať, ako zareaguje prezidentský kandidát Fico, ktorého vláda celkom ochotne plní pokyny z európskej centrály v súvislosti s realizáciou projektu rodovej rovnosti.
- SMEROM K CIRKVI
KDH postavilo vlastného kandidáta na funkciu prezidenta a urobilo skvelý ťah smerom k cirkvi a ku kresťansky založeným voličom, ak sa rozhodlo iniciovať ústavné zmeny v prospech tradičnej rodiny. No prekročilo rubikon, keď oslovilo politického väzňa Antona Srholca, aby podporil Hrušovského kandidatúru. Srholec je známym nepriateľom cirkvi, ktorú verejne označuje za poslednú baštu totality. Kardinálovi Korcovi sa veľmi nepáči, ak za prezidenta kandidujú osobnosti, ktoré boli proti vzniku štátu. Navyše, ak sa vlastencom na námestiach vyhrážali, že ich naučia báť sa...