„Demokracia“ podrobujúca svet


POZNÁMKA

„Demokracia“ podrobujúca svet

Peter JÁNOŠÍK           

Spojené štáty americké, najdokonalejšia demokracia na svete, si chcú podrobiť celý svet. Vyplýva to z odhalenia o činnosti amerických tajných služieb, ktoré urobil spolupracovník NSA Edward Snowden. Ten začiatkom júna zverejnil informácie o programe tajných služieb USA a teraz je doma trestne stíhaný. Útočisko v súčasnosti našiel v Moskve...

Americká Agentúra pre národnú bezpečnosť (NSA) s požehnaním Bieleho domu odpočúvala nielen orgány Európskej únie, ale aj Organizácie Spojených národov, ktorá je chránená medzinárodnými dohodami. Nemecký týždenník Der Spiegel informoval, že NSA odpočúvala viac než päť rokov predstaviteľov Európskej únie v Bruseli. Americké tajné služby cielene získavali aj informácie z prostredia spolkovej vlády, vrátane spolkovej kancelárky Angely Merkelovej. Iba z Nemecka získavala NSA mesačne až pol miliardy telefonátov, mailov, esemesiek a chatov. NSA každý deň zhromažďovala vybrané údaje z 20 až 60 miliónov hovorov či emailov a 10 miliónov dát z internetu. Vo Francúzsku to boli pre porovnanie dva milióny údajov denne.

Experti NSA teda sliedili aj po internetových počítačových sieťach, čo im umožnilo čítať emaily a zoznamovať sa s oficiálnymi dokumentmi, získavať údaje z elektronickej pošty, fotografie a ďalšie dokumenty, ktoré možno využívať na sledovanie ľudí a ich stykov. Telekomunikačná špionáž smerovala z chráneného zariadenia NATO v Bruseli, ktoré používa NSA. Z dôverných materiálov vyplýva, že NSA vníma síce Nemecko ako partnera, ale súčasne ako potenciálny cieľ útoku, a radí ho medzi „partnerov tretej triedy,“ hneď vedľa Číny, Iraku alebo Saudskej Arábie. Spod špionážnych útokov sú vyňaté výlučne Austrália, Kanada, Nový Zéland a Veľká Británia, ktoré patria do druhej kategórie. To všetko však prekračuje legitímne bezpečnostné záujmy Washingtonu. Nemecký prezident Joachim Gauck zdôraznil, že nie je nič dôležitejšie než občianske práva alebo právo na slobodu – „to je nebezpečenstvo, pred ktorým varujem,“ vyhlásil.

Francúzska ministerka spravodlivosti Christiane Taubirová označila sledovanie európskych inštitúcií americkými tajnými službami za „neprijateľný nepriateľský akt“. Z Paríža tiež zaznelo, že Európa by nemala byť naivná, ak ide o vzťahy s Washingtonom. „Ak sú tieto informácie pravdivé, je to hnusné,“ povedal luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn.

Nuž, žijeme v komplikovanom a tvrdom svete, kde sa každý bije za svoje záujmy. Aj EÚ musí za tie svoje bojovať lepšie. Nie je vôbec ďaleko od pravdy konštatovanie nemeckej ministerky spravodlivosti Sabine Leutheusser-Schnarrenbergerovej, že tieto praktiky pripomínajú obdobie studenej vojny a nie je možné ich obhájiť argumentom o boji proti terorizmu. Všade sa hovorí o ťažkom údere pre americký demokratický imidž. Špehovanie NATO spojencov Washingtonom je škandál.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.