Generačná výmena?


eva zelenayováPOZNÁMKA

Generačná výmena?    

Eva ZELENAYOVÁ                                                             

Čo sa to deje na pravej strane politického spektra? V SaS sa Jozef Kollár postavil proti predsedovi Richardovi Sulíkovi. V KDH Radoslav Procházka proti Jánovi Figeľovi. V SDKÚ-DS Lucia Žitňanská a Miroslav Beblavý proti Pavlovi Frešovi. Všetci plus Daniel Lipšic predostreli verejnosti aj svoje projekty. Vraj pre Slovensko.

Ako prvý spomedzi revoltujúcej generácie opustil KDH Lipšic. Založil vlastnú stranu Nová väčšina. Procházkov projekt Alfa v KDH odmietli. Projekt Staviame Slovensko Žitňanská s Beblavým ani len svojmu predsedovi nepredložili. Pravicové strany dlhodobo stagnujú so svojou programovou agendou. Minula sa integrácia, Mečiar, pravica stratila dych. Podľa prieskumov verejnej mienky ich preferencie sa pohybujú väčšinou niekoľko percent, ba i desatín percenta nad hranicou zvoliteľnosti, a to je zóna kómy. Všetky sú spojené s mnohými korupčnými škandálmi. Pritom politici sa priam dedične držia svojich postov. Nová generácia politikov si to určite uvedomuje. Hoci, akým novým politikom je Lipšic? Pohybuje sa v nej dvadsať rokov a zastával aj významné vládne posty v čase, keď sa Slovenskom prevaľovali megakauzy. Keď odchádzal z KDH, analytici predpokladali, že s ním odíde aj Procházka. Neodišiel. Ego oboch nepripustí, aby robili dvojku komukoľvek. No našli spôsob, ako si navzájom pomôcť.

Procházka vyhlásil, že bude kandidovať za prezidenta a nebude občianskym kandidátom, ale novej pravice. Ráta s podporou Lipšicovej Novej väčšiny. Prečo nie? Lipšic podporí Procházku, Procházka Lipšica. Neublížia si, naopak získajú. Lipšic už niekoľkokrát dokázal, že mu nerobí problém obrátiť sa aj proti vlastnej strane, ak mu to prospeje. Bombasticky vyznelo jeho vyhlásenie o kupovaní poslancov počas Dzurindovej vlády, ibaže prišlo neskoro. Až keď bol v opozícii. Dzurinda mu dokonca odkázal, že sa asi zbláznil, keď zverejnil, že informáciu o prepojení finančnej skupiny s politikmi dostal Dzurinda už v roku 2006. A naopak, obvinil Lipšica, že rezort vnútra pod jeho vedením za rok a pol nič nevyšetril a tváril sa, že tu problém Gorila nie je.

Únik informácií z Generálnej prokuratúry SR o voľbe generálneho prokurátora síce diskredituje Richarda Sulíka, ale v kauze sa ocitli všetky pravicové strany. A to je pre mladých, nedočkavých pravicových politikov veľká príležitosť urobiť aspoň optickú očistu pravice a seba pritom vyniesť do vedúcich pozícií v štáte. Všetky tie projekty pre Slovensko sú v podstate osobné kampane ich protagonistov. Postavené na hrobe materských strán. Riziko je veľké, preto sa dá očakávať smrteľne zničujúci predvolebný zápas. S jednoduchým odkazom: alternatíva proti Smeru.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.