Komárno: sochy a tabule nemajú pokoja


slovenska vlajka 2 štvorecNa slovenskom juhu je Matica slovenská rovnocenná a partnerská kultúrna inštitúcia

Dušan D. KERNÝ – Ilustrácia: druhasvetova.sk

Prítomnosť a dejiny slovenského juhu sú nepretržitým zdrojom najrozličnejších kontroverzií. Pociťuje to aj Dom Matice slovenskej v Komárne. Je to len nedávno, čo bol v neľahkom spore ohľadne autorských práv s celoštátnou agentúrou SOZA – za matičný charitatívny koncert vlastných piesní, na ktorom vybrali 700 eur, im agentúra vyrubila poplatok 950 eur. Dnes už je známe, že SOZA napokon ustúpila a jej riaditeľ Repčík odstúpil.

Stalo sa tak v situácii celoslovenského pobúrenia, vlny kritiky a nesúhlasu a mediálnej pozornosti. Menej nápadne prehrmelo v poradí už ôsme poškodenie pamätnej tabule na Dome Matice slovenskej. Tentoraz vandali tabuľu zničili. Z hľadiska nielen národných, ale aj moderných európskych demokratických dejín išlo o mimoriadne citlivú faktografiu nápisu na tabuli: pripomienku slovenských osudov na fašistickom - Maďarskom okupovanom území v rokoch 1939 – 1945.

tabuľa MS v komárneMatičný týždenník však zisťoval dnešnú situáciu. O vyjadrenie sme požiadali riaditeľa Domu Matice slovenskej Jozefa Černeka: „Zakaždým poškodenie oznámime na polícii, tá prípad vyšetruje v rámci svojich možností. Tabuľa nebola pod dohľadom kamier, nájsť vinníka je prakticky nemožné. Doteraz pri poškodzovaní väčšinou zastriekali nápis farbou, nápis bol vždy obnovený. K poslednému poškodeniu došlo súbežne s poškodením podstavca, resp. tabule s označením Sochy sv. Cyrila a Metoda, ktorá je dnes na kruhovom objazde v Komárne.“

ZNIČILI JU ÚPLNE

„Páchateľ rozbil takmer štyri centimetre hrubý materiál zo žuly. Takmer v rovnakom čase bol poškodený aj Trianonský stĺp na hraniciach Komárna a Komáromu. V tom čase som ja, už ako riaditeľ DMS Komárno, podal ďalšie trestné oznámenie.  Ak mám správne informácie, tak v prípade poškodenia stĺpu bol aj nájdený vinník (objekt bývalých hraníc strážili kamery),“ povedal J. Černek a doplnil: „V prípade posledného poškodenia tabule a sochy mám  informácie od polície, že majú isté podozrenie, s tým, že páchateľ má psychický problém. Meno žiaľ neviem, keďže prípad zatiaľ uzatvorený nie je.  V každom prípade, poškodenie tak tabule, ako aj podstavca sochy, je značné. Nápis na úplne zničenej tabuli je nečitateľný.“ 

ZABEZPEČIA OBNOVU

Miestny odbor MS rozhodol, že tabuľu obnovia a dokonca našli aj sponzora.  Aby predišli jej opätovnému poškodeniu, osadia ju až keď Dom Matice slovenskej bude mať financie na kamerový systém. Tabuľa bude samozrejme z ťažšie zničiteľného materiálu - mosadz, alebo iná zliatina. Čo je však dôležité, bude pod stálym dohľadom kamerového systému, ktorý bude chrániť aj budovu Domu Matice Slovenskej v Komárne. Tá, žiaľ, tiež často trpí vandalizmom. Zavše na nej výtržníci rozbijú okná alebo posprejujú steny. V jednom až smutno-komickom prípade došlo ku krádeži symbolu Matice slovenskej priamo z budovy. Páchateľa polícia vypátrala behom pár hodín na základe záznamov v Kovošrote.  

Komárňanský riaditeľ Domu MS ešte zdôraznil jednu vec. K poškodenia nedochádza v súvislosti s činnosťou Matice slovenskej v okrese, skôr naopak, Matica slovenská je dnes v Komárne braná ako rovnocenná kultúrna inštitúcia, ktorá je jednak partnerom ostatných inštitúcií, škôl či mesta, ale je tiež kľúčovým organizátorom kultúrnospoločenského života v meste.

 „K poškodeniam týchto symbolov dochádza v momentoch, keď niektorá z politických strán využije, či zneužije tieto symboly na svoje zviditeľnenie sa.  Žiaľ, k nápravám už musí dochádzať zo zdrojov Matice slovenskej,“ konštatoval pre matičný týždenník riaditeľ DMS Jozef Černek.

Keďže v redakčnom archíve a ani nikde inde sme nenašli pôvodné vyobrazenie komárňanskej tabule s nápisom vyzývame čitateľov, ktorí o nápise vedia alebo majú fotografiu z osadzovanej tabule, nech sa nám ozvú. Téme sa budeme venovať. Je totiž zarážajúce, že pripomienka dejinných udalostí, týkajúcich sa slovenskej väčšiny na juhu republiky, je dnes možná len pod ochranou bezpečnostných kamier.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.