Kredit v pospolitosti porazil rodový predikát


zeman štvorec hnonline.skPrvý priamo zvolený český zvolený prezident M. Zeman: „So mnou príde zákon!“

Peter JÁNOŠÍK – Karikatúra: Ľubomír KOTRHA - Foto: hnonline.sk

Česi spoznali prvého priamo zvoleného prezidenta presne dvadsať rokov po tom, čo sa ich prvou hlavou štátu stal Václav Havel. „Sametová“ revolúcia splodila v Česku tri výrazné politické osobnosti: Václava Havla, Václava Klausa a Miloša Zemana. Za uplynulých dvadsať rokov sa všetkým trom dostalo cti byť prvým občanom.

Dňa 8. marca 2013 sa ním stane Miloš Zeman. Nad svojím protivníkom, podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Karlom Schwarzenbergom zvíťazil rozdielom desiatich percent, čo znamená, že dostal o pol milióna hlasov viac. Bol to výsledok dobre zorganizovanej kampane a kreditu, ktorý si Miloš Zeman získal u väčšiny českých občanov. Šance mal aj Karel Schwarzenberg, ale svoje zohrala jeho účasť v terajšej nepopulárnej vláde a niektoré jeho výroky. Do očí bila neschopnosť Schwarzenberga reagovať na protivníkovu nacionálnu kampaň a aféru okolo Benešových dekrétov. Chybou tiež bolo, že príliš zameral kampaň na mladých ľudí, čo z nej vlastne urobilo generačné referendum, a naopak staršiu generáciu pohnalo k Zemanovi.

  • BOD ZLOMU - DEKRÉTY  

Schwarzenberg je proeurópsky, prozápadný a protiruský, je proti politikom i režimom, ktoré porušujú ľudské práva. Bol by zrejme prezidentom, ktorý by bojkotoval olympiádu v Soči. Pokiaľ ide o Benešove dekréty, Schwarzenberg sa v debate so Zemanom 17. januára vyjadril, že tieto dokumenty podľa neho dávno stratili účinnosť a za podobné kroky, aké urobil Beneš, „sa dnes bývalí politici či generáli dostávajú pred medzinárodný trestný súd“. Slová Schwarzenberga o Benešových dekrétoch zaskočili aj slovenskú vládu. Na otázku denníka Právo, aký je jeho názor na polemiku okolo Benešových dekrétov, slovenský premiér Robert Fico zdôraznil, že dekréty sú súčasťou právneho poriadku Slovenska aj Česka, podľa slovenskej vlády sú nezmeniteľné a nezrušiteľné a akékoľvek pokusy ich zrušiť alebo korigovať vyvolávajú vážne spochybnenie výsledkov druhej svetovej vojny. Zemanovo zvolenie naša vládna politická reprezentácia preto s uspokojením uvítala.

zeman hnonline.skA to nielen pre Zemanov postoj k Benešovým dekrétom. Nový český prezident po oznámení výsledkov volieb ako prvé uviedol, že bude prezidentom pre „dolných desať miliónov Čechov“. Na otázku, či bude ľavicovým prezidentom, pomohol si citátom T. G. Masaryka, ktorý v roku 1920 povedal: „Svet ide doľava.“ A Miloš Zeman tieto hodnoty zastáva práve v čase, keď väčšina Čechov chce na Hrade človeka aktívne zasahujúceho do vývoja. Prezidenta, ktorý ho bude ochraňovať. Najmä dnes, keď majú mnohí pocit, že ich svet a ekonomická kríza ohrozujú. Na tomto pozadí sa zásadným problémom Schwarzenberga stala jeho „cudzosť“ a okrem iného aj to, že neovláda dobre češtinu ani českú hymnu. Jeho manželka pritom česky ani nerozumie.

  • KLAUSOVE FRČKY

Prezident Václav Klaus komentoval výsledok volieb okrídleným citátom svojho predchodcu vo funkcii Václava Havla: „V prezidentských voľbách zvíťazila pravda a láska nad lžou a nenávisťou,“ povedal pre Český rozhlas. Iróniou je, že tento Havlov citát odznel naposledy na jeho pohrebe z úst samotného Schwarzenberga. Klaus, veľký kritik Havla, dodal: „Hrdý je národ, že nepodľahol mediálnej kampani.“ Úlohu médií v predvolebnom boji pomenoval Václav Klaus reálne a rovnako ju uzavrel aj Miloš Zeman: „Vtieravá a manipulatívna mediálna masáž bola taká odporná, že aj tým, ktorí boli pôvodne pripravení voliť Karla Schwarzenberga, sa tak zhnusila, že nakoniec zvolili mňa.“ Českej tlači Zemanovo víťazstvo nie je po chuti. Údajne oslabí kredit Česka vo svete, rozháda českú politickú scénu a vraj je posluhovačom Ruska. Mladá fronta Dnes napísala: „Zeman vystihol city voličskej väčšiny a dôveroval bezohľadnému populizmu. Proti jeho sugestívnym zbraniam Schwarzenberg vyhrať nemohol.“ Postoj premiéra Petra Nečasa je však triezvy: „Zeman je štandardným politikom, ktorý sa pohybuje na štandardnom politickom ihrisku.“ Nečas je presvedčený, že víťaz volieb nadviaže na doterajšie ústavné zvyklosti.

  • VLÁDA STRÁCA

zeman spanokČo sa môže v českej politike zmeniť. Miloš Zeman viac ráz zdôraznil, že sa bude usilovať o prijatie zákona o pôvode majetku, čo má prispieť k potlačeniu korupcie a klientelistických mafií. S týmito negatívnymi fenoménmi chce bojovať aj pomocou zákona o štátnej službe, ktorý by výrazne oddelil štátnych úradníkov od politikov. Chce sa zúčastňovať na rokovaniach vlády a pripomienkovať schvaľované zákony. Chce byť aktívnym prezidentom. Na Hrad príde 8. marca a ako sám povedal: „So mnou príde zákon.“ Prezidentské voľby potvrdili klesajúcu dôveru Nečasovej vlády u občanov. Teraz by uspokojili spoločnosť iba predčasné parlamentné voľby, ku ktorým vyzýva aj Miloš Zeman.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.