Maďarozrada podľa Bélu Bugára


ivan brožíikPOZNÁMKA

Ivan BROŽÍK

Predseda etnickej strany Most – Híd sa pred niekoľkými dňami vyjadril, že Maďarov na Slovensku ubúda a že je to trend, ktorý sa nedá zastaviť. Odhliadnuc od toho, že je to fakt známy minimálne od vlaňajšieho prvého zverejnenia výsledkov sčítania ľudu, teda nič nové, ubúda aj Slovákov, čo sa tiež nedá zastaviť, ale tým sa B. Bugár nijako netrápi. Ubúda aj Nemcov, Ukrajincov, Rusínov, Čechov. Na Slovensku rastie iba počet Rómov.

Ale ani to nezaujíma pána predsedu fňukajúceho nad čiastočnou a z kontextu vytrhnutou realitou. Zaujímavé však je, koho B. Bugár označil za vinníka stavu, v ktorom „na Slovensku ubúda Maďarov“. Podľa neho sú ním nie Slováci, nie slovenská vláda, nie slovenský nacionalizmus a nie slovenské potláčanie práv Maďarov – ako sa to zvyklo z prostredia maďarských politických strán tvrdiť dokola doteraz. Maďari sú si na vine sami. Maďarskí rodičia páchajú „maďarozradu“, lebo svoje deti dávajú do slovenských škôl. Konanie týchto rodičov má svoju spoločensko-ekonomickú logiku. Veď aj rodičia detí slovenskej národnosti chcú, aby ich ratolesti neboli jazykovo negramotné v prostredí, v ktorom žijú a budú raz ekonomicky aktívne. Toto sa však predsedovi Bélovi Bugárovi nepozdáva. Maďar sa zrejme nemá čo učiť v slovenskej škole, aj keď na Slovensku žije. Maďar má byť doživotne Maďarom ovládajúcim iba maďarčinu, veď celý svet je vlastne jedno veľké Maďarsko. Či Uhorsko? On sa nemá čo učiť dorozumievať sa, iní nech sa naučia po maďarsky. Zrejme to však až tak doslova nemyslel, pretože aj keď jedným dychom odmieta právo rodičov detí maďarskej národnosti rozhodnúť, aby sa učili na slovenských školách, druhým dychom tvrdí, ako by sa mali správni Maďari zachovať.

„ Je jediná cesta, aby v školách s vyučovacím jazykom maďarským sa slovenský jazyk vyučoval ako druhý jazyk alebo ako cudzí jazyk. Tak sa deti naučia jazyk rýchlejšie, nie skloňovať, ale najmä rozprávať sa, diskutovať,“ povedal nedávno Béla Bugár pre denník SME, ktorému tiež tradične prekáža všetko s prívlastkom „slovenské“. V spoločnosti sa už aj takto prejavuje stará známa pravda, že s Maďarmi na Slovensku problém nie je. Že aj príslušníci maďarskej národnostnej menšiny vedia, čo je pre nich, pre ich deti a pre spoločnosť, v ktorej žijú, prospešné. Napríklad aj ovládanie slovenského jazyka. Logike pána Bugára to však prekáža. Považuje to zrejme za príčinu „odmaďarčovania“ Maďarov žijúcich na Slovensku. A keď už to inak nejde, tak teda dobre, nech sa tú slovenčinu učia, ale v maďarských školách. Nuž, je to naozaj čistá politická demagógia a spoločenská farbosleposť. Aj deti z prostredia maďarského etnika majú totiž právo na prístup k plnohodnotnému vzdelaniu. Toto právo im však paradoxne nelogicky berie aj Béla Bugár. Alebo to má z jeho pohľadu svoju logiku?

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.