Matica slovenská – všetko všetkým


MACHALAKOMENTÁR

Matica slovenská – všetko všetkým

Drahoslav MACHALA

Keď študenti, čo odišli z Bologne, zakladali Padovskú univerzitu, zvolili pre jej aktivity krédo: Universa universis – Patavina libertas: všetko všetkým – to je padovská sloboda. Oným krédom všetko všetkým možno charakterizovať Maticu slovenskú a jej stopäťdesiatročné účinkovanie pre slovenský národ. Kým iné slobodné národy mali akadémie vied, my sme mali matičiara Ľudovíta Vladimíra Riznera, ktorý bibliografiou stvoril modernú knihovedu. Keď jedinečný Andrej Kmeť v korešpondencii vyzýval a povzbudzoval Jozefa Holubyho, aby len v mojom rodnom Zemianskom Podhradí kopal na Hradisku, stal sa popri botanikovi aj archeológom.

Každý, kto na Slovensku miloval slovenský národ a konal vlastenecké skutky bez nároku na odmenu, pracoval pre Maticu slovenskú. Nezištne tak konal Adolf Peter Záturecký, ktorý zbieral slovenské porekadlá a príslovia, bohatstvo a múdrosť Slovákov ukrytú do slov. Konal tak Pavol Dobšinský, ktorý zozbieral a upravil prostonárodné slovenské rozprávky. A opäť jedinečný Andrej Kmeť, ktorý založil Muzeálnu slovenskú spoločnosť, lebo šípil, že ak raz bude národ slobodný, bude sa potrebovať oprieť o muzeálne artefakty a dokumenty o svojej minulosti, ktorú mu permanentne vykrádali tzv. maďarskí vlastenci. Tí napríklad meč slovenského veľmoža z Blatnice odvliekli do budapeštianskeho múzea. Konali tak Kmeťovi pokračovatelia Štefan Mišík, František Osvald, Karol Medvecký či Jozef Škultéty. Konal tak Július Botto, ktorý napísal zmysluplné a svojprávne dejiny Slovákov. Každý zo spomínaných mužov bol inštitúcia, jeho život a dielo boli stavebnými kameňmi národnej katedrály, ktorou sa Matica slovenská viditeľne a nezmazateľne zapísala do sŕdc, vedomia, povedomia aj svedomia Slovákov.

   Všetko všetkým – to bola, zostala aj je Matica slovenská. Preto ak sa nejaký nedouk a rýchlokvasený demokrat dnes spýta, načo je nám Matica, vydáva o sebe svedectvo. Všetko produktívne, čo sme zdedili po vzdelaných slovenských predkoch, je zhmotnené v Matici, osobitne rozvíjanie vzdelanosti a vedy. Je dojemné, koľko starostlivosti, tzv. mediálneho záujmu prejavili aj tento jubilejný rok o Ceny, ktoré udelil predseda Matice slovenskej Ing. Marián Tkáč, PhD. Toľko kibicov, mudrcov a celý zbor amatérskych poradcov vyvolal dôležité zistenie. Ak protislovenská inštitúcia RTVS vedome ignoruje zakladateľov nezávislého štátu, nenakrúca o nich dokumenty, aby zmizli z pamäti národa, musí týchto odvážnych mužov pripomínať a vyznamenávať Matica. Nezávislý štát, bez existencie ktorého by Mika nikdy nebol riaditeľom RTVS, nevie zabezpečiť, aby verejnoprávna STV vysielala slávnosť k 150. výročiu najvážnejšej slovenskej národnej inštitúcie, musí to urobiť TA3, za čo jej vďačíme. Slovenská kádrujúca žurnalistika je vzácna tým, ako utvrdzuje slovenských vlastencov, všetkých, ktorí žijú 50 km za hranicami Veľkej Bratislavy, že všetko, čo matičiari konajú na prospech Slovenska, je blahodárne a pre Slovákov veľmi dôležité. Je dojímavé, ako táto matičiarska odolnosť opakovane vyvádza z miery súdruhov zo SME a z ďalších spriaznených žoldnierskych časopisov. To, že ľudia prestali pozerať STV, ktorá svojimi programami Nikto nie je dokonalý, Milujem Slovensko a Colnica urážajú city štátotvorného národa, keď sa z druhého programu STV stalo vlastne maďarské národnostné vysielanie, je celkom prirodzená reakcia. Takáto jednostrannosť je napokon v istom zmysle aj veľmi produktívna. Lebo vidíme, ako sa aktivizuje Mladá Matica, koľko nezištnosti a dobrovoľnosti preukazujú vlastenky a vlastenci na stovkách matičných kultúrnych podujatí po celom Slovensku. Každý týždeň si môžete vybrať takých matičných podujatí takmer desať. Nuž poviem ironicky: je to až provokujúco neslušné od Matice, že konečne nezahynula, ale naopak kvitne a mladne. Slávnosť 150. výročia MS v Martine ukázala národu vedcov, spisovateľov, národohospodárov, mužov a ženy pevných charakterov, príklady pre slovenskú mládež. A vedľa seba medzi ocenenými sa zniesli aj talentovaný Juraj Jakubisko s Romanom Kaliským, Jaroslavom Rezníkom, Antonom Hykischom i s profesorom Milanom Ďuricom, ktorý práve na Padovskej univerzite vyhľadal stovky jedinečných informácií z histórie Slovákov. Matica zostane všetko všetkým Slovákom.

                                                                                            Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.