Matičiari sa svorne rozhodli šetriť v tomto roku


Reštrukturalizácia Matice slovenskej si vyžiada aj prepúšťanie

Matičiari sa svorne rozhodli šetriť

Text a foto: (mrs)

Zložitá finančná situácia v Matici slovenskej zjednotila matičné sily na jej operatívne riešenie. Napriek tomu, že opatrenia nebudú jednoduché a ustanovizeň sa najskôr nevyhne ani prepúšťaniu, členovia výboru Matice slovenskej (MS) sa na svojom ostatnom stretnutí 5. apríla v Trnave zhodli, že je nevyhnutné reštrukturalizačné opatrenia prijať. Definovať ich bude nová mzdová politika, organizačný a pracovný poriadok a následne definitívny rozpočet matičiarov na rok 2014.

 Slovenské národné noviny už po rokovaní výboru MS vo februári 2014 písali, že rozpočet ustanovizne pozostáva z dotácie Ministerstva kultúry SR vo výške 1,494 milióna eur, z dividend tlačiarne Neografia, a.s., Martin a z iných podnikateľských príjmov.

  •  VÝPADOK ZDROJOV

Neografia, ktorej Matica je 88-percentným vlastníkom, patrí medzi najväčšie tlačiarne na Slovensku. V roku 2013 postavila na zelenej lúke a bez štátnej pomoci novú budovu v Martine-Priekope. V súčasnosti zamestnáva vyše šesťstoštyridsať zamestnancov. Sťahovanie z centra Martina, prerušenie výroby, dumpingové ceny v polygrafickom priemysle, strata z investície na polygrafickom trhu v Srbsku medzi krajanskými Slovákmi spôsobili, že Neografia nevyplatí v tomto roku dividendy ustanovizni na jej činnosť. Matičiarom nezostáva nič iné ako šetriť.  Výpadok vo výške minimálne štyristotisíc eur musia vykryť reštrukturalizačnými opatreniami. Tie si vyžiadajú zníženie miezd, prepúšťanie a kumuláciu funkcií a pracovných povinností. Už podľa prvých opatrení sa ušetrilo oproti predpokladaným výdavkom z februára 2014 vyše stopäťtisíc eur. Ďalšieho štvrť milióna eur úspor prinesie reštrukturalizácia. Vedenie Matice predložilo zloženie ôsmich pracovných skupín, ktoré sa budú zaoberať o. i. aj personálnymi opatreniami , šetrením a návrhom definitívneho znenia rozpočtu na rok 2014. Ich personálne zloženie uverejníme v SNN 15 – 16. Oproti navrhovanej sume približne 2,1 milióna eur bez digitalizácie matičného archívu, financovanej z európskych zdrojov, sa bude musieť príjmová časť rozpočtu ustáliť na sume okolo 1,6 milióna eur. 

  • ROZPOČET V MÁJI

„Situácia je vážna, preto je nutné konať,“ uviedol pred členmi výboru predseda Matice M. Tkáč. Jeho slová podporil aj hostiteľ výjazdového rokovania výboru predseda  Trnavského samosprávneho kraja T. Mikuš. Na základe skúseností z riadenia kraja predložil mnohé pragmatické opatrenia na šetrenie. Členka výboru MS E. Garajová uviedla, že výpadok môže narásť až do výšky šesťstotisíc eur. Podľa nej totiž v druhom návrhu rozpočtu neboli započítané pôžičky Matice vo výške takmer  dvestotisíc eur zo začiatku tohto roka. Finančná riaditeľka K. Pacnerová uviedla, že pôžičky sa budú splácať z vrátenia preplatku dane Matice za rok 2013. Všetky predložené materiály komisie do najbližšieho rokovania výboru MS (26. 4.) pripravia na schválenie. Po prijatých opatreniach je reálne, aby bol vyrovnaný rozpočet ustanovizne prijatý už v máji tohto roku.        Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.