Milan Čič odišiel na večnosť


čič-gešperPo krátkej chorobe skonal slovenský politik a ústavný právnik

(red)

Po krátkej chorobe skonal významný slovenský právnik, bývalý predseda Ústavného súdu, vedecký pracovník, akademik, kancelár slovenského prezidenta, politik a v neposlednom rade i matičiar, člen Prezídia Matice slovenskej profesor Milan ČIČ. Zomrel 9. novembra, krátko po 10. hodine vo veku 80. rokov na bratislavských Kramároch. Do nemocnice ho hospitalizovali ešte v októbri na oddelenie neurochirurgie. Milan Čič bol vždy veľmi umiernený a pokojný človek. Sálala z nebo rozvaha a ľudské dobro.

Počas svojho aktívneho života v politike vždy nekompromisne hájil a podporoval slovenský záujem. Z týchto svojich statočných a čestných pozícií v živote neustúpil. Bol spolupracovníkom a odberateľom aj nášho týždenníka Slovenské národné noviny, čo dokumentuje aj fotografia agentúry SITA, kde Milan Čič odhaľuje tabuľu na Panenskej ulici v Bratislave, kde sídlila prvá redakcia SNN pod vedením Ľudovíta Štúra.

Hlbokú ľútosť nad úmrtím akademika vyslovil predseda vlády SR Robert Fico: „Pána akademika som vždy poznal ako mimoriadne pragmatického, umierneného politika a veľmi dobrého človeka. Veľakrát som sa stretol s jeho profesionálnou prácou, ktorá patrila v oblasti trestného práva medzi slovenskú a československú špičku.“

čič jánObdobne zareagoval aj predseda parlamentu Pavol Paška: „Slovenská republika jeho odchodom stratila významnú osobnosť politického a národného života:“

Predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková sa vyjadrila: „Poznala som ho ako vynikajúceho odborníka, aj ako skvelého človeka. Vysoko si ho vážim nielen pre jeho erudovanosť, ale predovšetkým pre ľudskosť, ktorou sa vyznačoval. Úctu a rešpekt si získal ako pedagóg, politik, vedec a sudca, ale u mňa osobne hlavne ako človek.“

  • KTO BOL M. ČIČ

Profesor JUDr. Milan Čič, DrSc. sa narodil 2. januára 1932 v Zákamennom.
Študoval na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave a titul kandidáta vied získal v roku 1970. Za docenta sa habilitoval v roku 1973 a titul profesor nadobudol v roku 1979. Vedecká hodnosť doctor scientarium mu bola udelená v roku 1983 a hodnosť akademik SAV mu udelili v roku 1987.

V roku 2004 bol Milan Čič zvolený a vymenovaný za člena Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu. Milan Čič mnoho rokov pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave a tiež učil v Košiciach, Banskej Bystrici a v Brne. V rokoch 1969 až 1970 bol námestníkom ministra spravodlivosti a potom až do roku 1987 pôsobil ako vedúci katedry na Právnickej fakulte UK.

Funkciu ministra spravodlivosti zastával v rokoch 1988-89 a od decembra 1989 do júna 1990 bol predsedom slovenskej vlády. Bol tiež poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a predsedom Ústavnoprávneho výboru snemovne ľudu. Od roku 1993 do roku 2000 vykonával Milan Čič funkciu prvého predsedu Ústavného súdu Slovenskej republiky (ÚS SR).
Milan Čič bol ženatý, má dve deti a 3 vnúčatá.

Redakcia Slovenských národných novín smúti nad stratou veľkého Slováka.

Foto a text - zdroje: L. LESAY , prezident.sk, sk.wikipedia.orgPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.