Milujem Slovensko, cítim sa tu ako doma


rozhlas-ilustrákZo zahraničného vysielania slovenského rozhlasu vyžaruje do sveta pozitívna energia

Milujem Slovensko, cítim sa tu ako doma

Dušan D. KERNÝ – Foto: archív SNN

Zahraničné vysielanie Slovenského rozhlasu, dnes RTVS, má dvadsať rokov. V známej obrátenej pyramíde si to pripomenuli zakladajúci i terajší pracovníci dnes šesťjazyčného zahraničného vysielania. Ako prvá sa však ozvala do sveta slovenčina krajanskej redakcie. Kľúčová osobnosť tejto redakcie Ingrid Slaninková je dobre známa aj matičnej a krajanskej verejnosti doslova po celom svete.

Vysielanie sa šírilo od územia Austrálie a južnej Ázie, Severnej a Južnej Ameriky, Afriky, Ruska, Číny, Japonska, a samozrejme Európy do roku 2011 pomocou krátkych vĺn, dnes najmä satelitom a internetom. Pani I. Slaninková vošla do povedomia matičnej verejnosti aj svojím zanieteným prístupom k jednej z najväčších akcií u krajanov vlani na západnej Ukrajine, v Zakarpatskej Ukrajine za účasti vedenia MS.

GRATULÁCIE ZO SVETA

Gratulácie sa hrnuli doslova zo všetslovensky rozhlaských končín sveta – počnúc argentínskym Rozariom až po ruský Novočerkask či ukrajinský Simferopoľ, tamojší poslucháč dokonca spomína na slovenských vojakov počas druhej svetovej vojny a u nich v rodine sa hovorilo, ako veľmi sa svojou kultúrnosťou líšia od ostatných cudzích vojsk, najmä nemeckých, rumunských a maďarských. O neoceniteľnej službe RSI sa zmieňoval vo svojom poďakovaní prezident I. Gašparovič. Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí M. Lajčák ocenil veľkú dôležitosť zahraničného vysielania, osobitne krajanského, pretože Slováci sú dnes po celom svete, je to globálny fakt. Úloha zahraničného vysielania, úloha Radio Slovakia International, ktoré vysiela v šiestich jazykoch, je nezastupiteľná, zdôraznil to v pozdrave minister kultúry M. Maďarič.

Aby vám to stále dobre hovorilo – v duchu tohto želania sa niesli početné pozdravy a prehliadka profilov jednotlivých jazykových sekcií – krajanskej, ruskej, anglickej, francúzskej, nemeckej a španielskej. Z atmosféry slávnostného a zároveň rodinného stretnutia vyžarovalo množstvo pozitívnej energie, bol to vyslovený zážitok sledovať prezentácie práce tak slovenských, ako aj zahraničných redaktorov. Niektorí prišli z Rakúska, iní až z Nového Zélandu, na vysielaní do zahraničia sa podieľa aj kolegyňa z Rumunska. A je dobré vidieť, ako Slovenky a Slováci po boku s inými vynikajúco zvládajú jazyky a naša výslovnosť im vošla do krvi.

SEBAVEDOME O SLOVENSKU

Mimoriadnu dôležitosť Radio Slovakia International pre slovenskú diplomaciu nezdôrazňoval iba minister zahraničných vecí, vyzdvihol ju aj predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, viacnásobný veľvyslanec (Ruská federácia, Srbská republika) Igor Furdík, ako aj veľvyslanec SR v Španielskom kráľovstve Ján Škoda. Šéfdramaturgička RSI Mária Mikušová zdôraznila, že dnes už pre zahraničie hovoríme o novom sebavedomom Slovensku a nie o nejakej časti spochybňovanej východnej Európy.

Výsledky RSI v tom, ako oboznamuje verejnosť vo svete s dianím na Slovensku, sú veľmi dobré, archívy redakcie svedčia o tisíckach ohlasov na rozličné vysielania – za jeden rok až zo sto tridsiatich štátov sveta. V počte jazykov, v ktorých sa vysiela, drží slovenské RSI krok s rozhlasmi väčších susedných štátov. Veľmi živý ohlas má vysielanie v ruštine, kde dnes pracujú len slovenskí občania, ale všetci pochádzajú z rôznych častí Ruskej federácie alebo z Bieloruska. Mimoriadny ohlas tohto vysielania nesvedčí o nejakej „východnej“ orientácii RSI, ale práve naopak – o čoraz silnejúcej „západnej“ orientácii poslucháčov v rôznych ruskojazyčných oblastiach bývalého ZSSR. Niekde dokonca na podnet tohto vysielania usporiadali osobitné miestne vedomostné súťaže o Slovensku. Španielske vysielanie má taký ohlas, že ho preberá a šíri aj jedna rozhlasová stanica v americkom štáte Florida, ruské vysielanie zasa šíri jedna stanica v Španielsku.

SME IM BLIŽŠÍ

Slávnosť dvadsiateho výročia RSI pozoruhodne a živo predstavila napríklad nemecké vysielanie – pre prítomné publikum to predviedli dvaja rodení Rakúšania – v takrečeno perfektnej slovenčine. Na otázku prečo tu robíte, prečo tu žijete, znela v dokonalej slovenčine jednoduchá odpoveď: „ Lebo sa tu cítim ako doma, naturel na Slovensku je mi bližší ako oblasti pri švajčiarskych hraniciach, odkiaľ pochádzam.“ Mimoriadny rešpekt a uznanie a úprimný potlesk vyvolalo vystúpenie dnes francúzskeho diplomata, predtým dlhoročného pracovníka RSI: „ Slovensko je malá krajina, a preto je vysielanie RSI veľmi dôležité, Slovensko potrebuje, aby sa o ňom vedelo, potrebuje propagáciu a ja som tu preto, že milujem túto krajinu, milujem Slovensko.“



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.