Slovensko má nového prezidenta - je ním Andrej Kiska


Slovensko má nového prezidenta - je ním Andrej Kiska

Ivan BROŽÍK, (mrs) - Foto: archív SNN

Slovensko má nového prezidenta. Je ním Andrej Kiska. Slovenské národné noviny mu gratulujú k zvoleniu. Druhý kandidát Robert Fico už v noci po voľbách priznal porážku a ostáva naďalej predsedom vlády. Uvidíme, aký dopad bude mať tento výsledok na politický vzťah: premiér-prezident. A. Kiska získal 59,4 % R. Fico len 40,6 %. Taký vysoký rozdiel analytici nepredpokladali. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb, ktoré zverejnila Ústredná volebná komisia. Andrej Kiska nastúpi do prezidentského úradu 15. júna. Narodil sa v roku 1963 v Poprade. Vyštudovaný elektrotechnický inžinier sa v rokoch 1996 – 2005 venoval podnikaniu v splátkových spoločnostiach Triangel a Quatro, ktoré založil a viedol spolu s bratom. V roku 2005 svoje podiely v oboch spoločnostiach predal a v tom istom roku založil charitatívnu organizáciu Dobrý anjel. V máji 2013 však svoje pôsobenie v tejto organizácii ukončil. Živí sa ako podnikateľ a filantrop. 

OBČAN, NIE POLITIK

V druhom kole prezidentských volieb bola účasť mierne vyššia ako v prvom. Po prvom kole voliči vyradili zo súťaže dominantných politických kandidátov pravej časti politického spektra a taktiež osobnosti so svetovo uznávanými vedeckými znalosťami. Vo výbere nechali predsedu vlády Roberta Fica a Andreja Kisku. Z dvojice kandidátov, ktorá prešla do druhého kola volieb, si občania vybrali toho, ktorý iba vstupuje do politického života. Dali tak jasný signál politickým stranám a ich predstaviteľom, neraz v politike pôsobiacim aj takmer celú jednu generáciu, že chcú zmenu. Druhé kolo prezidentských volieb ukázalo, že Slovensko si neželá partokraciu.

■ IBA NÁDEJ?

Udalosti krátko pred druhým kolom prezidentských volieb a  prvú povolebnú noc však ukázali, že politici z pravej strany politického spektra vôľu občanov ignorujú. Do prezidentskej kampane bola opäť „vtlačená“ Iveta Radičová, ktorá niekoľkokrát predtým verejne a opakovane oznámila, že v slovenskej politike s aktívnou činnosťou skončila. Do prezidentskej kampane vstupovali aj politici, nositelia nových posolstiev a zakladatelia nových politických strán. A ako prví sa k víťazovi volieb domáhali politici Daniel Lipšic, Lucia Žitňanská a ďalší, neustále sa preskupujúci jedinci, neustále hľadajúci politickú moc a stranícke ukotvenie v našom demokratickom systéme. Andreja Kisku sa tak isto počas prvej povolebnej noci snažili „privatizovať“ politickí poskokovia a rôzni televízni zabávačskí notorickí podporovatelia tej pravice, ktorú občania už niekoľkonásobne odmietli a ktorá je sama osebe v existenčnom rozklade. Z Andreja Kisku tak spravili už v prvých hodinách po voľbe prezidenta politický subjekt, umiestnili ho do pravej strany politického spektra, a tak jeho sľub občanom – „chcem byť prezidentom všetkých občanov“ – mu vlastne okamžite po jeho vyslovení znemožnili plniť. Spochybnili tak jeho úprimnosť.

■ VOĽBY PROTI...

Prezidentské voľby 2014 na Slovensku boli voľbami proti. Voliči vyjadrili nesúhlas so spôsobom, akým súčasná vládna strana presadzuje ich základné životné potreby. Taktiež sa vyslovili, že politický systém na Slovensku potrebuje zmenu. Potvrdili, že našu krajinu musia spravovať nové osobnosti, a nie tie, ktoré sú v našej politike už štvrťstoročie. Nuž a – voliči tiež už v prvých hodinách zistili, že pravica, tá stará, rozpadnutá a morálne hodnotovo opotrebovaná družina stále tých istých tvárí, aj keď už Slovensko nemá čím osloviť, opäť vstúpila do politiky. Napriek vôli ľudu, vyjadrenej hlasovaním iba niekoľko hodín predtým.  A možno aj napriek vôli nového prezidenta.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.