Moderná objaviteľka Jána Hollého pre súčasnosť


VŠIMLI SME SI

Historický odbor Matice slovenskej udelil Cenu Daniela Rapanta

Dušan D. KERNÝ

Špičková literárna vedkyňa, literárna historička a najvýznamnejšia analytička výkladu historických okolností diela Jána Hollého prof. Eva Fordinálová prevzala z rúk predsedu Matice slovenskej (MS) M. Tkáča vysoké matičné ocenenie. Cenu Daniela Rapanta. Udeľuje ju Historický odbor MS.

V laudáciu doc. E. Krásnohorská pripomenula sústredenie vedeckej práce E. Fordinálovej najmä na obdobie slovenského národného obrodenia. Hlavným vedeckým záujmom bolo dielo Jána Hollého. Vladimír Turčáni, ktorý z bernolákovskej slovenčiny prebásnil Hollého do súčasnej slovenčiny, označuje tohtoročnú laureátku za hlavnú znalkyňu diela slovenského klasika.

Profesorka po udelení ceny konštatovala: Moje poďakovanie je o to väčšie, že ocenenie mojej celoživotnej práce sa odohráva v Jozefínskej knižnici, ktorá bola svedkom toľkých významných udalostí. Štúdiom prameňov sa mi odhalili veci, ktoré neboli o našej spisbe povedané, neboli objavené alebo boli vynechávané, v povojnovom období z vyložene neliterárnych dôvodov benešovského režimu. Umožnilo mi to objaviť v diele Jána Hollého nepovedané veci. Napr. v epose Sláv, kde sa odráža zápas kultúr už v tom v čase postupujúcej maďarizácie.

                Profesorka Eva Fordinálová je autorkou jedenástich kníh, z nich štyri sú diela na tému Ján Hollý. Má podiel na Lexikóne katolíckych osobností Slovenska, vydala knihu Jozef Miloslav Hurban – prvý predseda Slovenskej národnej rady. Tak ako Ján Hollý aj ona sa narodila v Borskom Svätom Mikuláši. Cenu Daniela Rapanta udeľuje Historický odbor MS od roku 1997, doteraz ju udelil 25 osobnostiam, profesorka E: Fordinálová je po vlani ocenenej Dr. M. A. Magdolenovej druhou ženou.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.