Múka, cestoviny a iné lotroviny


muka1Oto BALOGH

Minister Ľ. Jahnátek podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z podvodu pri nakladaní s pomocou od EÚ. Takmer 90 tisíc obyvateľov Slovenska totiž nemalo toľko šťastia ako zvyšných niečo vyše 410 tisíc rovnako odkázaných na túto pomoc zo sociálne najslabších vrstiev a dodnes márne čakajú na 3 500 ton bezvaječných cestovín a hladkej múky v rámci potravinovej pomoci. EÚ síce za pšenicu zaplatila, ale po 3 500 tonách cestovín a múky sa zľahla zem.

Firma Euromills Trade, ktorá mala potraviny dodať, odstúpila od zmluvy s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) po tom, ako si distribútori potravinovej pomoci neprišli v zmluvne stanovenej lehote prevziať spomínaných 3 500 ton potravín a PPA neprišla vykonať do skladov dodávateľa kontrolu vyrobených potravín. Podľa dodatku k zmluve, ktorý podpísal bývalý predseda PPA V. Haraj (nominovaný do funkcie exministrom Zs. Šimonom 1. 10. 2010), nastala tzv. fikcia doručenia. V praxi to znamená, že štát potraviny nedostal, ale zmluva zo strany dodávateľa sa považuje za splnenú a ten si môže nárokovať vrátenie zábezpeky vo výške 1,2 milióna eur. Keďže PPA odignorovala aj kontrolu v skladoch výrobcu, nikto nevie povedať, či Euromills Trade chýbajúce množstvo múky a cestovín aj naozaj vyrobila.

Nech sa na problém pozrieme z hociktorého konca, iný prívlastok ako potravinový škandál si nezaslúži. Keďže terajší minister podal trestné oznámenie, je pravdepodobné, že nitky prípadu začne polícia rozpletať a dovedú ju k vinníkom. Občianske združenie Potravinová banka, jeden z distribútorov potravinovej pomoci, ktorí si neprišli múku a cestoviny vo februárovom termíne prevziať, argumentuje nedostatkom financií na zaplatenie kamiónov potrebných na odvoz pomoci zo skladov. Exriaditeľ PPA dôvodí pripravenosťou hľadať náhradné riešenie, ktoré znemožnil výrobca potravín odstúpením od zmluvy. Exminister pôdohospodárstva si pamätá podpis dodatku, nie však jeho obsah. Dodávateľ potravín tvrdí, že ich vyrobil a sú v skladoch, ktoré však nechce nikomu sprístupniť...

       Z vyššie uvedeného vyplýva, že lotroviny majú rozličnú podobu, ale jediný výsledok – ktosi, zatiaľ neznámy – sa bez štipky hanby poriadne napakoval na úkor sociálne odkázaných občanov a „vylepšil“ meno Slovenska v EÚ.

                                                                                        Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.