Narábanie národnostnou kartou je hra s pušným prachom


Gešper štvorec foto3 OTÁZKY pre Mariána GEŠPERA, tajomníka Matice slovenskej

Zhováral sa Roman KALISKÝ- HRONSKÝ - Foto: archív SNN

Ako vnímate niektoré akcie na juhu Slovenska, ktoré narúšajú spolužitie občanov?

Nedávne rozbitie pamätnej tabule na Dome MS v Komárne, ktorá nám pripomínala tragické obete okupácie južného Slovenska fašistickým Maďarskom admirála M. Horthyho v rokoch 1938 až 1945, len ťažko môžeme považovať za čin náhodných vandalov. Barbarské zničenie pamätnej tabule sa stalo v práve čase, keď s prekvapením sledujeme nárast aktivity šovinizmu určitých maďarských iredentistických skupín. Táto provokácia musí byť varovaním pre všetkých slovenských občanov.

Ako vidíte to, čo sa stalo v Galante?

Unáhlené prelepovanie informačných tabúľ zo slovenských označení na dvojjazyčné, ako sa stalo na autobusovej stanici v Galante, jednoznačne neprispieva k stabilite národnostných vzťahov medzi občanmi na južnom Slovensku, skôr naopak. V tejto súvislosti si dajme aj ďalšiu otázku: Je naozaj potrebné meniť názvy železničných staníc na dvojjazyčné, je to skutočne životnou prioritou občanov južného Slovenska? Okrem iného, sú tu jasné právne názory, že by to v súčasnosti bolo v rozpore s platnými zákonnými predpismi platnými v Slovenskej republike...

Má maďarská menšina u nás nedostatočné práva?

Kvalita práv národnostných menšín sa meria napríklad kvalitou národnostného školstva a rozvíjania menšinovej kultúry, čo je v Slovenskej republike vysoko nadštandardné, a to aj oproti vyspelejším európskym štátom. Spolužitie sa nemôže podmieňovať takými akciami, ako bola tá v Galante. Nedajme sa pomýliť skupinami, ktoré pod heslami národnostných práv sledujú najmä svoje úzke egoistické politické ciele. Odpútavajú pozornosť občanov od skutočných problémov. Ich narábanie národnostnou kartou je zahrávaním sa s pušným prachom!

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.