Naša Darinka je slovenský poklad, SNN 50

Pri počúvaní nádherných slovenských ľudových piesní, ktoré zaznievajú z vĺn Slovenského rozhlasu, v ktorom strávila dlhých 33 rokov ako redaktorka Redakcie ľudovej hudby, sa nejednému z nás zarosia oči. A veruže si mnohí aj v duchu povedia: Ďakujeme Ti, Bože, že ju máme.

 

Už ako študentka gymnázia v rodnej Trstenej na Orave vystupovala na rôznych podujatiach a keď prišla do Bratislavy na vysokú školu, spievala v Lúčnici. Popri štúdiu Hudobných vied a národopisu na FFUK navštevovala prostých ľudí na kopaniciach a odľahlých kútoch Slovenska a dôkladne si zapisovala nôty i texty piesní, ktoré naši predkovia spievali. Tieto stretnutia sa stali pre ňu nevysýchajúcou studnicou, z ktorej čerpá podnes. Odspievala desiatky, ba stovky nádherných, prevažne ťahavých, clivých piesní na tisíckach živých koncertov, spolu s orchestrom ľudových nástrojov, ktorý bol dlhé roky súčasťou Slovenského rozhlasu, nahrala na magnetofónové záznamy, platne i CD nosiče vzácne piesne do klenotnice nášho kultúrneho dedičstva. Svojím čistým, zvonivým hláskom potešila srdcia nielen našich poslucháčov, ale vďaka medzinárodným folklórnym festivalom a súťažiam Grand Prix folklorique de Radio Bratislava sa chýr o jej jedinečnej interpretácii doniesol do všetkých okolitých európskych krajín, ba aj do zámoria. To, že má v hrdle drahocennú perlu, však nikdy nechápala len ako prostriedok pre sebaobohatenie. Ako sama vraví: „Môj hlas chápem ako dar z nebies. A keď som ním už obdarená, prečo by som potom nespríjemnila trochu život aj iným?“ Tieto slová zahŕňajú odpoveď, prečo i napriek úctyhodného veku a neraz aj fyzickým bolestiam navštevuje domovy dôchodcov, nemocnice, ústavy pre opustené deti a potešuje cudzích ľudí, rozdáva pohodu i radosť aj bez finančného ohodnotenia.

     Naša Darinka – ako o nej zvyknú hovoriť jej kolegovia, priatelia, známi, ale veľakrát aj zdanlivo neznámi ľudia, šíri okolo seba pohodu a potvrdzuje múdre slová, že mimoriadne talentovaní ľudia sú láskaví a skromní. Darinka taká vždy bola a taká aj zostala. K jej okrúhlemu životnému jubileu –   osemdesiatke jej zaželajme dobré zdravie, aby nám ešte dlho mohla spievať naše prekrásne piesne, ako sú: Povej, vetrík, povej, z kraja veselého či Na kamenečku sedela, Kopala studienku, napájala páva a tiež nádhernú Svadobnú odobierku, ktorá sa takmer stala slovenskou národnou hymnou. Ďakujeme Ti, Bože, že ju máme. Aj Darinku, aj slovenskú ľudovú pieseň.                    

Anna SLÁVIKOVÁ

 


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.