Na cestách som vyrástol

Slovenský literárny ústav Matice slovenskej  a Súkromné gymnázium Zefyrína Jimenéza Mallu z Kremnice pri príležitosti 1. výročia vyhlásenia Medzinárodného dňa rómskeho jazyka (5. november) usporiadali 16. novembra 2011 v kremnickom klube Labyrint seminár pod názvom Na cestách som vyrástol..., ktorého ústrednou postavou bola legenda rómskej literatúry na Slovensku, básnik Dezider Banga (1939).

Na podujatí sa zúčastnili žiaci, študenti a pedagógovia zo základných a stredných škôl z Kremnice a zo Žiaru nad Hronom. Prítomný bol aj predseda MO MS v Kremnici Milan Rybársky. Žiaci a učitelia Súkromného gymnázia Zefyrína Jimenéza Mallu prezentovali ukážky z bohatej literárnej tvorby Dezidera Bangu. Pracovníci Slovenského literárneho ústavu Matice Slovenskej v Martine Milan Gonda a Július Lomenčík, vo svojich vystúpeniach na základe doterajších názorov literárnej kritiky sa vyjadrili k tvorbe Dezidera Bangu a poukázali na regionálne možnosti využitia diel tohto autora v školskej praxi v súvislosti s poznávaním rómskej kultúry. V druhej časti na besede Pod lampou s básnikom a prekladateľom Deziderom Bangom sa prítomní dozvedeli mnoho zaujímavostí zo života a zákulisia literárnej tvorby tohto „výrazného predstaviteľa rómskej literatúry na Slovensku, ktorý vo svojej tvorbe motivicky vychádza z rómskej ľudovej slovesnosti pretavenej vlastným poetickým videním a cítením“ (Slovník slovenských spisovateľov 20. storočia, 2008). Výpovede D. Bangu svojimi vstupmi oživovali žiaci a učitelia Súkromnej základnej umeleckej školy v Kremnici.

Partnerom podujatia bolo aj Slovenské národné múzeum – Múzeum rómskej kultúry na Slovensku z Martina, ktoré zapožičalo exponáty, fotografické portréty s charakteristikami osobností rómskej kultúry. Známe i menej známe portréty osobností vhodne doplnili interiér kremnického divadla v podzemí – Labyrint. Popri prehliadke vkusnej výstavky ocenených výtvarných prác zo súťaže Všetci sme ľudského rodu žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy v Kremnici a žiakov z iných slovenských škôl mohli hostia ochutnať  aj  špeciality rómskej kuchyne..

Jozefka Kaštierová

Július Lomenčík

 


Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.