Nedovidia si od nosa...


VŠIMLI SME SI

Nedovidia si od nosa...

Rudolf SLEZÁK

Keď čítam alebo počúvam naše médiá, čo publikujú o veľkej ruskej krajine, mám z toho pocit, akoby nás mali zaujímať iba protiputinovské protesty alebo udalosti súvisiace s Pussy Riot. Akoby vo väčšine našich médií sedela postavička, ktorej dal Anatol France vo svojom Ostrove tučniakov meno Fulgencius Tapir.

Úlohou tohto tvora bol vyhľadávať v archívoch – v starých i nových dokumentoch – iba také informácie, ktoré by verejnosti neuškodili a ochránili ju pred nežiaducimi vplyvmi. Bol to dôkladný a svedomitý úradník, ktorému nič neušlo. Ak by záležalo iba na ňom, nič by sme sa nedozvedeli ani o veľkom testovaní ruského národa, ktorý nedávno urobilo Všeruské centrum výskumu verejnej mienky. O prieskume informovali iba ruské médiá. Z celonárodnej ankety vyplynulo, že väčšina národa je tak ako všade inde nespokojná so svojou životnou úrovňou, ale vyšlo najavo aj to, že 85 percent Rusov je hrdých na svoju históriu, že ju obdivujú najmä dôchodcovia a mládež do 24 rokov, že 74 percent Rusov sa pýši výsledkami svojich športovcov, 75 percent obdivuje svoju kultúru a umenie, 63 percent armádu... Nahovárame si, že žijeme v oveľa civilizovanejšom svete, no nie som si istý, ako by podobné testovanie dopadlo v našich končinách.

Fulgencius Tapir sa pravdepodobne nezahniezdil iba v našich médiách, ale aj v hlavách pravicových politikov. Ak sa pred nimi spomenie čosi pozitívne o tejto krajine, nafučia sa ako moriak, keď okolo neho prebehne ktosi v červených trenírkach. Zastiera im zrak červenou tmou, cez ktorú nevidieť na informácie, ktoré by verejnosť zaujali. Dobre to nedávno povedal predseda Slovensko-ruskej spoločnosti a kandidát na prezidenta Ján Čarnogurský v rozhovore pre augustový Extra plus napriek tomu, že tiež pochádza z pravicového košiara. Na otázku, prečo sa pravica dištancuje od akýchkoľvek krokov smerujúcich k zbližovaniu Slovenska a Ruska, bez zaváhania odpovedal: Pretože je hlúpa.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.