Čo to za (p)otrava

SEBAOBRANA

Ministerstvo pôdohospodárstva sa opäť zameralo na kontrolu kvality predávaných produktov v obchodoch, aj na kontrolu potravín prevážaných na našich cestách. Podľa ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, kontroly boli od 1. júla do 30. septembra tohto roku. „Bolo to spolu 15 420 kontrol, z toho 1 817 z nich sa skončilo so zistenými nedostatkami. Najhoršie dopadli hypermarkety a supermarkety. Musia počítať s tým, že voči nim budú vyvodené aj patričné sankcie,“ povedal minister s tým, že ide o príliš vysoké číslo ďaleko od hranice, ktorú by mohla verejnosť vnímať ako takmer bezpečnú. Hniloba a pleseň v množstve kontrolovaných potravín je neprijateľná. Vo všeobecnosti vraj možno konštatovať, že kvalita mnohých predávaných výrobkov sa v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim dvom kvartálom zhoršila. Zdokumentované fotografie aj videozábery odporne vyzerajúcich hnilobných balení ovocia a zeleniny vyvolávajú oprávnené obavy verejnosti. Nepotrebujeme ani vírus ebola, ak nás v predajných sieťach nezodpovední obchodníci otravujú podobným svinstvom. Nie je najdôležitejšie, ktorý spomedzi obchodných reťazcov konkrétne skončil v treťom kvartáli tohto roku najhoršie, ale čísla sú výstražné: najhoršie výsledky kontroly odhalili takmer tridsať percent nedostatkov a najnižšie číslo hygienických a zdravotných pochybení sa pohybovalo okolo desať percent!

Kontroly sa uskutočňovali nielen v samotných obchodoch, teda v skladoch a predajniach, ale aj počas prepravy potravín. Pri cestných kontrolách preverili 757 zásielok, ich hmotnosť dosiahla až okolo dvetisíc ton. Tieto kontroly preukázali nedostatky vo vyše desiatich percentách prepravovaných zásielok. V blokovom konaní udelili kontrolóri tridsaťštyri pokút, v jedenástich prípadoch posunuli vec do správneho konania.

Minister Jahnátek konštatoval, že predtým najhoršie pri cestných kontrolách dopadlo Maďarsko s l2 percentami, nasledovalo Poľsko so 7,1 percenta a Česká republika so 6,4 percenta nedostatkov. Hlavným problémom, ktorý inšpektori pri preprave identifikovali, bola nedostatočná hygiena, nedodržaný teplotný režim, neexistujúca dokumentácia o pôvode potraviny a chýbajúce označenie. Celkové množstvo všetkých kontrol na Slovensku, teda v rámci obchodných aj prepravných sietí, dosiahlo počet až 15 420, pokuty za zistené nedostatky boli 4 384 084 eur. To skutočne nie je malá suma.

V súvislosti s embargom na dovoz potravín do Ruska z Európskej únie vykonali inšpektori niekoľko typov kontrol na ochranu domáceho spotrebiteľa. Týkali sa najmä povinnosti nahlasovania prepravených či dopravených zásielok a tiež hygieny potravín. V tejto sfére orgány nášho štátu urobili v konkrétnom období až 1 305 kontrol a preverili 544 subjektov. Kontroly preukázali nedostatky v štyroch percentách prípadov, z toho však absolútnu väčšinu tvorili neohlásené zásielky.

„Tento údaj je alarmujúci najmä preto, že neohlásené zásielky môžu ohrozovať aj spotrebiteľov na Slovensku,“ uviedol minister Jahnátek. Nuž, čo sa prepravuje cez naše územie, to nemusíme hneď aj jesť, ale čo máme v obchodoch, to sa nám často dostáva aj do žalúdkov...

Robert LANDIS

 



1 Komentár

  • blabol

    Chýba mi tu kdesi dátum k tým textom, nech viem, či sú čerstvé, alebo už trošku vypáchnuté - niekedy sa to dá odhadnúť, niekedy nie.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.