Môže byť status na sociálnej sieti trestný čin?

thumbnail

„Zobudiť sa o 4.30 na to, že si myslíte, že vám padá strecha na hlavu, a to pritom nejaký nedonosený, smradľavý cigáň vám z domu kradne 4-metrovú odkvapovú rínu, je také slovenské. Prečo ‚toto‘ nemôžeme my poľovníci strieľať podobne ako škodnú? A nech mi nikto nehovorí, že som rasista. Lebo mu niečo rozkúšem!“

Takto si pred časom vyliala externá redaktorka a moderátorka športu RTVS Kristína Kormúthová zlosť na Facebooku. Vzápätí sa do nej pustili diváci televízie a tiež známe rómske osobnosti na čele s Cigánskymi diablami – Anitou Soul, Igorom Kmeťom či Rytmusom. Ten slová moderátorky komentoval, že vraj „Hitler by z nej mal veľkú radosť“. Netrvalo dlho a redaktorka si svoj prešľap uvedomila. Status zo sociálnej siete vymazala, ale bolo neskoro. Mohla vedieť, že za svoje vyjadrenie bude pykať? Stalo sa...

„S moderátorkou pani Kristínou Kormúthovou sme vzhľadom na vzniknutú situáciu ukončili zmluvnú spoluprácu,“ uviedla hovorkyňa RTVS Dominika Šulková. Samotná moderátorka zrejme takýto tvrdý verdikt nečakala, pretože po svojom prepustení z RTVS priznala: „Zrútil sa mi celý svet.“ Teraz už bývalú moderátorku zaskočila aj rýchlosť, s akou celý incident v RTVS vyriešili. „Úprimne sa ospravedlňujem za toto unáhlené vyjadrenie, ktoré vzniklo v afekte,“ bránila sa Kormúthová.

Verejnosť sa po tejto príhode pýta, či môže byť status na sociálnej sieti trestným činom. Právnici tvrdia, že: Nežiaduce správanie je označiť prejavené subjektívne, hrubé a urážlivé verbálne a neverbálne prejavy (tlačové – printové,  obrazové a zvukové, resp. ich kombinácia, elektronické a pod.), ktoré samostatne alebo dohromady môžu u príslušníka takejto skupiny, ktorému sú určené, vyvolať poníženie a urážku. Urážlivosť prejavu môže vyplývať buď z obsahu a zo spôsobu prednesu alebo z jeho vykonania či iných okolností, za ktorých bol tento prejav urobený. Z uvedeného teda s určitosťou vyplýva, že aj prejav učinený na sociálnej sieti je nutné podradiť pod vyššie uvedené kritériá.“

V danom prípade môže pôvodcovi tohto prejavu hroziť posúdenie jeho prejavu ako konania, ktoré napĺňa skutkovú podstatu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia, za ktorý hrozí trest odňatia slobody na jeden až tri roky. V prípade, ak by daný prejav bezprostredne smeroval k podnecovaniu násilia, hrozilo by aj naplnenie skutkovej podstaty trestného činu podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

V prvom rade by si ľudia mali uvedomiť, že akýkoľvek ich prejav na sociálnej sieti je verejne dostupný, a teda je to prvok verejného prejavu a následne sa nedá len tak ľahko zobrať späť bez zanechania dôkazného prostriedku. Pri takýchto prejavoch je teda nežiaduce vyjadrovať sa hanlivo alebo urážlivo k akejkoľvek etnickej, národnostnej skupine alebo menšine. Opačné konanie nie je a ani nemôže byť spoločensky akceptované. Samozrejme, človek, ktorý je nahnevaný a nepáči sa mu čokoľvek v jeho okolí, môže prejaviť svoj názor, ale musí to byť kultivované a v medziach zákona.

 (rkh)



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.