Odišiel diplomat srdca

MatejNEKROLÓG

Začiatkom marca vo veku 90 rokov zomrel diplomat, kultúrny činiteľ, prekladateľ a autor literatúry faktu JUDr. Matej Andráš. Narodil sa 19. septembra 1921 v podtatranskej obci Ždiar. Stredoškolské vzdelanie získal v Kežmarku a v roku 1946 absolvoval Právnickú fakultu UK v Bratislave. Od roku 1945 pracoval ako redaktor Spravodajskej agentúry Slovenska v Košiciach a neskôr v Bratislave.

V auguste 1945 nastúpil do služieb Ministerstva zahraničných vecí v Prahe, najprv pôsobil ako referent pre Poľsko, od mája 1946 v kabinete V. Clementisa ako jeden z jeho osobných tajomníkov. V roku 1947 ho vymenovali za prvého československého konzula v poľských Katoviciach. V septembri 1950 ho odvolali, krátko pracoval na MZV ako referent, potom šiel do výroby. Pracoval ako sústružník v ČKD Sokolovo v Prahe, na Slovensko sa vrátil až v roku 1955. V rokoch 1955 – 1969 bol vedúcim sekretariátu Zväzu slovenských spisovateľov v Bratislave, v rokoch 1969 – 1971 pôsobil ako prvý námestník ministra kultúry Miroslava Válka, potom ako generálny riaditeľ Slovenského ústredia knižnej literatúry; v rokoch 1972 – 1977 bol riaditeľom vydavateľstva Slovenský spisovateľ a v rokoch 1977 – 1989 riaditeľom Slovenskej literárnej agentúry.

Celý život sa venoval slovensko-poľským vzťahom. V čase jeho narodenia na základe rozhodnutia Najvyššej rady parížskej mierovej konferencie pripadlo 13 spišských a 12 oravských obcí Poľsku. S úprimným zanietením sa venoval postaveniu krajanov, presadzovaniu ich národnostných práv. Zúčastnil sa na množstve medzinárodných konferencií s touto problematikou, Vďaka jeho úsiliu bolo postupne na Spiši a Orave vybudované základné slovenské školstvo. Až do konca konal na prospech Slovákov žijúcich v Poľsku, radil im a povzbudzoval ich. Bol držiteľom viacerých poľských i našich vyznamenaní a pôct.

Ako literát sa najprv venoval prekladateľskej činnosti z poľštiny a ruštiny, neskôr sa presadil ako aktívny žurnalista. Publikoval v krajanskom časopise Život, ale aj v Kultúre, Slovenských národných novinách, Literárnom týždenníku, Slovenskom severe, Novom slove a v Pravde. V roku 2007 mu vyšla kniha Severné hranice Slovenska – slovenskí Gorali. Spolupracoval s Ústavom pamäti národa pri nakrúcaní DVD Bohom zabudnuté kúty o situácii Slovákov v Poľsku po druhej svetovej vojne. Pri príležitosti jubilejných 90. narodenín mu v roku 2011 Spolok Slovákov v Poľsku vydal zborník Matej Andráš a jeho diplomacia srdca.

(se)Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.