Ohňostroje márnosti


POZNÁMKA

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Podľa vyhlášky o zábavnej pyrotechnike je „ohňostroj svetelný a zvukový efekt spôsobený uvoľnením energie chemickými reakciami pri horení alebo explózii špeciálnych výbušnín alebo rakiet, určených výlučne na tento účel“. Ohňostroj vymysleli v Číne pred stáročiami, krátko po vynáleze strelného prachu.

Odvtedy boli svetelno-zvukové efekty sprievodnými javmi rôznych slávnostných príležitostí. Ohňostroje však mohli pripravovať a odpaľovať vždy len majstri poverení cisárskym dvorom. Tajomstvo používania výbušnín aj na zábavné ciele bolo veľmi prísne strážené. Dnes je to inak. Zábavná pyrotechnika je voľne v predaji, a preto výbuchy rôznych petárd počuť okolo Silvestra takmer neustále, aj keď vyhláška stanovuje, že strieľať sa môže len od 16. hodiny 31. 12. do 2. hodiny 1. januára. Celkom zvrátené je, keď sa výbuchy ozývajú v čase Vianoc, ktoré majú byť sviatkami mieru a pokoja...

S úderom polnoci a príchodom 1. januára sa nad Bratislavským hradom rozžiarila nočná obloha slávnostným ohňostrojom nielen na uvítanie príchodu Nového roka 2013, ale aj na oslavu 20. výročia samostatnosti Slovenskej republiky. Kytice svetlíc rôznych tvarov vo farbách slovanskej trikolóry sa nad hradom objavovali dvadsať minút, čo symbolizovalo dvadsať rokov samostatnosti Slovenska. Menšie súkromné ohňostroje zo zábavnej pyrotechniky strieľajúce kdekoľvek po Bratislave i celom Slovensku nemali šancu konkurovať slávnostnému ohňostroju, ktorého tvorcovia dokázali, že profesionálne zvládnutá svetelná paráda môže byť pre divákov nezabudnuteľným zážitkom. Obľúbenosť ohňostrojov súvisí s ľudskou fascináciou ohňom a s navodením slávnostnej atmosféry.

Žiaľ, aj po tomto Silvestri sa ukázalo, že keď dvaja robia to isté, nie je to vždy to isté. Profesionáli zvládli svoju úlohu bravúrne, no fušeri z radov amatérskych manipulátorov s výbušninami opäť rozšírili štatistiky úrazov a úmrtí spôsobených neodborným zostrojovaním či používaním pyrotechniky. Pre vlastnú hlúposť bolo výbušninami tridsaťštyri ľudí zranených a jeden zabitý. Nešťastie sa stalo pár minút po polnoci v obci Rybany v okrese Bánovce nad Bebravou. Pyrotechnika explodovala a Emilovi S. († 60) odtrhla hlavu a ruky. Polícia prípad vyšetruje. Emil S. vkladal pravdepodobne podomácky vyrobenú nálož pyrotechniky do vetracieho otvoru na pamätníku padlým vojakom a chystal sa ju odpáliť. V tej chvíli výbušnina explodovala.

Pre všetkých nepoučiteľných laikov riskujúcich svoje i cudzie životy je tu odkaz od básnika: „Počuť len rachot a trieskanie, no lenže takto podobne znie predsa streľba vo vojne! Prečo nesmie prísť pokojne? Bez pátosu a pokorne, iba tak v pietnej tichosti ako dar z Božej milosti. Strieľate do neba z hlúposti, je to len ohňostroj márnosti...“

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.