Parfum eura v nosoch ázijských bossov


ČÍNAGrécke salto mortale neodradilo Čínu v ochote podporovať Európsku úniu

Tibor B. HAČKO

Pre Čínu pravdaže zostávajú primárne najmä jej vlastné ekonomické záujmy a nie podpora Európy. Na ostatnej návšteve kancelárka A. Merkelová až príliš použila parfum eura. Čínsky premiér Wen Ťia-pao jej odkázal, že je presvedčený o schopnosti Európy prekonať dlhové turbulencie. Zároveň prisľúbil, že Čína chce aj naďalej dlhodobo investovať do európskych dlhopisov.

Angela Merkelová predniesla svoj referát v historických priestoroch Čínskej akadémie sociálnych vied, kde pomerne zreteľne deklarovala, že devízové rezervy Pekingu by nemali ostávať za čínskym múrom, ale mali by sa výraznejšie podieľať na riešení európskeho hospodárskeho priestoru. Vysoké zadlženie eurozóny zďaleka už nie je len európskym problémom, ale záležitosťou, ktorá prerástla jej hranice a nepochybne má dosah na čínsky export do Európy.

CIELE MISIE

Merkelovej cesta sa bude ešte dlho vnímať ako úsilie o zlomenie Pekingu, aby eurozónu podporil a zavlažil stvrdnutú európsku pôdu hotovosťou. Tej má socialistický Peking dostatok. Ďalší cieľ je uvoľnenie slučky z krku nemeckých bánk výmenou za dlhopisy. Nemeckí predstavitelia veľmi podrobne informovali čínsku stranu, ako chcú štáty Eurozóny a EÚ 27 pomôcť najzadlženejším krajinám. Promptne sa má nájsť aj brána, cez ktorú sa môže vliať čínsky kapitál do Európy. Presný údaj o tom, akú skutočnú hodnotu majú európske vládne dlhopisy v čínskych rukách, nie je známy, ale ich hodnota sa odhaduje na pol bilióna eur a všetko nasvedčuje tomu, že ešte porastú. Slovensko nestojí bokom od týchto predajov. V treťom štvrťroku 2012 očakávame predaj eurobondov v objeme niekoľkých stoviek miliónov eur do Číny.

VÝZNAMNÉ ODBYTISKO

Európska únia je pre čínske firmy stále významnejším odbytiskom. Za predchádzajúci rok na ňu pripadá skoro 24 percent čínskeho exportu. Za uplynulých 10 rokov vzrástol tento export o 11 percent. Naproti tomu, ako uvádza štatistika Svetovej obchodnej organizácie z konca roka 2011,podiel exportu USA do Európy klesol o 4,2 percenta. Od Číny v nijakom prípade nemožno očakávať altruistické správanie. Ak sa rozhodne viac angažovať v riešení európskej dlhovej krízy, tak to rozhodne nebude zadarmo. Nákup dlhopisov nesmieme vnímať ako priateľské gesto s trpezlivým čakaním na dividendy. Čína však Európu potrebuje ako jedného z kľúčových odberateľov čínskeho tovaru.

MAJÚ Z ČOHO

Berlín mal na tejto ceste tichý súhlas EÚ rokovať v mene celej dvadsaťsedmičky, teda aj Slovenska. Citované vyjadrenie čínskeho premiéra a centrálnej banky sú však v rozpore so slovami šéfa čínskeho investičného fondu, ktorý európske dlhopisy označil ako nevhodné na dlhé držanie. Peking sa napriek tomu zaviazal, že hneď ako sa Grécko vráti na kapitálové trhy, začne nakupovať aj jeho vládne dlhopisy. Číňania neinvestujú len do juhoeurópskych cenných papierov, ale aj do reálnej ekonomiky. Majú z čoho. Peking mal vo svojej „pokladničke“ koncom roka 2011 vyše 3,2 bilióna dolárov! Vzhľadom na fenomenálny hospodársky rast 8 – 10 percent ročne, závratne narastá čínsky smäd po energiách a palivách a na to potrebuje reálne zálohy. Očakáva sa, že do roku 2020 Peking zdvojnásobí a do konca roku 2050 štvornásobne zvýši spotrebu. Slovensko z tohto ekonomického víru nemá ani omrvinku. Naopak, máme až desaťnásobnú zápornú bilanciu, čo je mizerný výsledok všetkých vládnych výletov tam, kde sme mali ešte pod značkou ČSSR veľmi solídnu pozíciu. Nedbajsky sme ju prenechali Prahe. Ak Čína skúpi naše vládne dlhopisy, stane sa konkurentom nemeckej perine, ktorou sme sa doteraz ako-tak prikrývali. 

Našim „národohospodárom“ akosi uniká, že Čína sa zameriava na zvýšenie dovozu zemného plynu prostredníctvom potrubia, čo by bola dobrá exportná príležitosť pre náš, žiaľ, už sprivatizovaný priemysel. Čína je najväčší svetový investor do obnoviteľných energetických projektov. V deväťdesiatych rokoch v tejto oblasti preinvestovala okolo 120 miliárd dolárov. V rokoch 2007 až 2011 až 160 miliárd dolárov! Pre nás by stačilo, keby sme „na túto veľkú kopu“ priložili len pár svojich polienok...



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.