Pohľadnica Svätopluka je svedectvom doby

Svätopluk pohľadnica Matice slovenskej dvojkrížDom Matice slovenskej v Bratislave vydal zaujímavú pohľadnicu zobrazujúcu sochu kráľa Svätopluka. Proti nej sa hneď ozvali kadejaké protislovenské hlasy. Samozrejme, svoj mediálny priestor si vydobyli v médiách, kde túto iniciatívu Matice napadli. Zaujímavé, že aj v denníku PRAVDA... Kritikom prekáža, že pohľadnica zobrazuje sochu v jej pôvodnej verzii – teda takú, akú ju osadili v roku 2010 pred Bratislavským hradom hlavne zásluhou prezidenta I. Gašparoviča, premiéra R. Fica a vtedajšieho predsedu NR SR P. Pašku.

Po zmene garnitúry a nástupe pravicovej štvorkoalície, ktorá svoju politickú dráhu končí o necelý mesiac, sa predovšetkým predseda SaS R. Sulík (ako nastupujúci šéf parlamentu) rozhodol sochu spred hradu odstrániť. Prekážal mu slovenský dvojkríž na štíte Svätopluka, ktorý mu pripomínal gardistický dvojkríž, a  nápis na podstavci, že knieža bol „kráľom všetkých starých Slovákov“. Svätopluk pohľadnica

Politická verchuška „odkojená“ na komunistickej a neoliberalistickej histórii dosiahla svoje. Sochár Ján Kulich svoje dielo upravil. Zachránil tým však jeho zotrvanie pred hradom... „Matica slovenská si vždy vážila a váži originály, a to vo všetkých odboroch ľudskej činnosti. Ctí si aj názory, pod ktoré sa podpísala, ktoré boli za pôvodný výzor pamätníka,“ vysvetlila pre denník PRAVDA riaditeľka Domu Matice slovenskej v Bratislave Daniela Suchá, prečo nepoužili fotografiu sochy po úpravách. Urobili správne! Táto pohľadnica je totiž svedectvom doby a zásahu politických štruktúr do umeleckého poňatia istej historickej skutočnosti. Pohľadnica sa predáva priamo v bastióne Bratislavského hradu a veríme, že aj tento článok pomôže k jej vyššiemu predaju.

Maroš SMOLEC

šéfredaktor

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.