Predstaviteľka Živeny má problémy s Maticou


vášarzová štvorecPoslankyňa Magda Vášáryová chce urobiť poriadok s matičnými periodikami

Predstaviteľka Živeny má problémy s Maticou

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ – Ilustrácia Andrej MIŠANEK

Je to škandál! „Časopisy vydávané Maticou slovenskou šíria fašizoidné názory,“ vyhlásila poslankyňa NR SR Magda Vášáryová v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2014. Ktokoľvek to mohol vidieť a počuť pri jej vystúpení, ktoré sa cez televízne kamery dostalo na verejnosť. V kapitole rozpočtu ministerstva kultúry na rok 2014 sa rokovalo aj o podpore pre Maticu slovenskú.

Pani poslankyňa, verná svojmu bývalému hereckému povolaniu, urobila významnú odmlku, zdvihla obočie, pozrela sa do verejného priestoru a dodala, že to všetko sa deje s podporou štátneho rozpočtu, teda z verejných finančných zdrojov. Nuž, ak by to, čo vyslovila o fašizoidných názoroch, bolo pravdou a podporované z akýchkoľvek zdrojov, bolo by to neprípustné, lebo šírenie fašizmu je trestné! Škandálne je teda to, že poslankyňa verejne vyhlásila nehorázne tvrdenia, a pritom sa núka postreh, že tým ani tak veľmi nechcela bojovať proti „fašizoidným názorom“, ako skôr upozorniť na prílišnú slobodu prejavu v matičných periodikách, ktorú by rada „dala na poriadok“.

„Už s tým treba urobiť poriadok. Uverejňujú články s názormi, ktoré sú používané v extrémistických prostrediach a často propagujú antieurópsku politiku,“ povedala poslankyňa pre médiá po skončení rozpravy. Slovenské národné noviny a Slovenské pohľady sú podľa nej „cvičiskom ľudí s fašizoidnými názormi“.

■ KOHO KÁDRUJE?

Kádruje pani, ktorá za komunistického režimu ako herečka mala dlhodobo počas normalizácie dostatok práce v umeleckej sfére, a tá veru nebola otvorená každému. Mnohí moji pokrvní príbuzní bojovali proti fašizmu aj proti komunistickej totalite. Viacerí museli po roku 1968 emigrovať, aby sa vyhli komunistickým väzeniam. Pani Vášáryová iste vie, v akom režime to vtedy poberala herecké honoráre, kým iní ľudia nesmeli ani len študovať, kdeže ešte pôsobiť na výslní.

vášaryová proti SNNTeraz sa jej nepáči, ak má niekto iné názory ako tie, ktoré zastáva ona? Využitie ústavne zaručenej slobody prejavu podľa nej znamená, že odlišné názory znamenajú „antieurópsku politiku“?! Takéto formulácie bývalej diplomatky by mohli naznačovať nebezpečné totalitné myslenie, čo je neprípustné. Právo na názor a jeho publikovanie, ak nie je v rozpore so zákonmi, platí nielen pre hercov, diplomatov a politikov. Môžu ho mať dokonca aj členovia a priaznivci Matice slovenskej.

Matica slovenská poslankyňu žiada, aby sa za „teatrálny a ničím nepodložený útok“ verejne ospravedlnila. Podľa Mariána Tkáča, predsedu MS, si pomýlila dojmy s pojmami, spomenuté periodiká pravdepodobne nikdy nečítala a ako poznamenal, M. Vášáryová argumentovala citátmi, ktoré pochádzali z časopisov, ktoré nepatria pod Maticu slovenskú. „Ja som v prejave povedala, že fašizoidné názory sa objavujú dokonca aj vo dvoch orgánoch Matice slovenskej, ktorá dostáva peniaze z rozpočtu. Potom som vo faktickej poznámke citovala aj ďalšie noviny,“ reagovala poslankyňa.

■ LEN PRE PORIADOK

Poslankyňa Vášáryová, politička, bývalá herečka a diplomatka, vari aspoň tuší, že v podstate všetky jej spomenuté pracovné pôsobenia pred novembrom 1989 aj po ňom boli a sú financované z verejných zdrojov.

V rokoch 1966 – 1971 študovala sociológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V bývalom režime bolo vysokoškolské štúdium financované z verejných zdrojov. Od roku 1970 pôsobila ako herečka v Divadle na Korze, Novej scéne (1971 – 1983) a v Slovenskom národnom divadle (1983 – 1990). Všetky divadlá boli financované z verejných zdrojov a pani Vášáryová zrejme nepracovala bez pláce. V rokoch 1990 – 1993 pôsobila ako veľvyslankyňa Českej a Slovenskej federatívnej republiky v Rakúsku. Platená bola z verejných zdrojov. V roku 1999 kandidovala na úrad prezidenta Slovenskej republiky. Ak by sa bola stala prezidentkou, bola by financovaná z verejných zdrojov. V rokoch 2000 – 2005 rokoch pôsobila opäť ako veľvyslankyňa, tentoraz reprezentovala SR v Poľsku, samozrejme mzdu dostávala z verejných zdrojov. Od februára 2005 zastávala funkciu štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí SR, platená bola z verejných zdrojov. Od roku 2006 je poslankyňou Národnej rady SR za SDKÚ-DS, mzdu dostáva z verejných zdrojov. 

V najstaršom ženskom spolku Živena delegátky z celého Slovenska schválili na valnom zhromaždení 15. novembra 2013 v Bratislave na post predsedníčky ústredia Magdu Vášáryovú. Nová predsedníčka Živeny by chcela nadviazať na prácu najväčších osobností v histórii spolku, ale súčasne posunúť Živenu k riešeniu tém 21. storočia. Nuž, bolo by veľmi smutné a zlé, keby spolok Živena nedostával vôbec nijakú podporu z verejných zdrojov. Ale to by azda pani predsedníčka Vášáryová nepripustila. Veď o financiách z verejných zdrojov vie svoje.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.