Rainerka má stopäťdesiat


František MRVA

Rainerova chata vo Vysokých Tatrách si v tomto roku pripomína viacero významných jubileí. Tento rok si budeme na Slovensku pripomínať 180. výročie podpísania zmluvy medzi Csákym a Rainerom o prenájme Starého Smokovca, potom to bude 150. výročie postavenia chaty, ale aj 15. výročie znovuotvorenia chaty.

Chata, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1 301 metrov, má pohnutú históriu. V roku 1863 ju postavili ako útulňu, teda bola bez hospodára. Ľudia mohli prísť, prenocovať, skryť sa pred zlým počasím. O vyše dvadsať  rokov, keď postavili chatu Kamzík, útulňa zanikla a stala sa skladom materiálu pre túto chatu. Dokonca bola skladiskom paliva, odpadového materiálu, odpadkov a po zatvorení chaty Kamzík spustla tak, že ju bolo treba doslova zachrániť. Urobil to veľký tatranský nadšenec Peter Petrás, ktorý Rainerku dostal do prenájmu v roku 1997, keď z chaty zostala iba ruina. Pre verejnosť ju otvorili až o 12 mesiacov v roku 1998. Treba tiež pripomenúť, že sám správca chaty Peter Petrás v auguste 2013 oslávi polstoročie, čo prišiel do Vysokých Tatier a začal sa venovať horskému nosičstvu. Napriek generálnej oprave chaty v roku 2003 by bolo treba na nej ešte urobiť isté opravy. Chate chýbajú najmä pevnejšie základy, ale čosi by bolo treba spraviť aj s predĺžením strechy, aby do nej prestalo zatekať. Pomohla by aj nová dlažba, ako aj drenáž pod ňou... Bolo by chválitebné, ak by sa našli dobrodinci, ktorí by pri rekonštrukcii Rainerovej chaty finančne pomohli. Veď takých, čo radi chodia do našich veľhôr – a táto najstaršia chata na Slovensku im prirástla k srdcu – je určite veľa.

                        Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.