Realizácia súsošia vstupuje do druhej etapy


Do súťaže na monument sa so svojimi návrhmi prihlásilo dvadsaťštyri výtvarníkov

cyril a metod socha NitraMARTIN (mb) – V predposlednom čísle Slovenských národných novín z roku 2011 sme vás informovali, že Matica slovenská spolu s ďalšími organizáciami vyhlásili verejnú anonymnú sochársku súťaž na výtvarné riešenie súsošia svätých Cyrila, Metoda a Gorazda v Bratislave. Víťazný výtvarný návrh sa bude realizovať a dielo odhalia pri príležitosti 1 150. cyrilo-metodského jubilea v roku 2013. Prvá etapa súťaže bola ukončená v posledný januárový deň, ktorý bol zároveň posledným dňom, keď sa mohli umelci prihlásiť do súťaže so svojím projektom.

„V stanovenom termíne návrhy odovzdalo dvadsaťštyri výtvarníkov, predložili ich v samostatnom vyhotovení s veľkosťou zhruba 50 cm. K návrhom patrí fotografická vizualizácia a architektonické riešenie umiestnenia v priestore. Idea je v samotnom stvárnení diela. Návrhy na súsošie budú posúdené anonymne podľa hesiel, ktoré si určili,“ uviedol pre SNN Peter Mulík zo sekretariátu predsedu Matice slovenskej. Ako ďalej informoval, druhá etapa realizácie súsošia sa začne 21. februára, keď po prvýkrát zasadne odborná výberová porota. Vymenujú ju vyhlasovatelia súťaže – okrem Matice slovenskej teda aj Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru a Spoločnosť svätého Gorazda. Po vyhodnotení projektov potom porota predloží vyhlasovateľom návrh na udelenie cien a návrh na realizáciu diela.

Matica slovenská – podľa vyjadrení jej vrcholných predstaviteľov – bola skutočne milo prekvapená z veľkého záujmu od slovenských tvorcov. Organizátori prezradili, že modely sú skutočne zaujímavé a umelecky príťažlivé. Zatiaľ ich do Matice doručili v anonymite, aby členovia komisie nevedeli, kto je autorom konkrétneho návrhu. Takto bude splnená demokratickosť rozhodovania o víťazovi. Dielo bude potom umiestnené v hlavnom meste.

  • SPOLU S BISKUPMI

Prípravy na vyhotovenie súsošia svätých Cyrila, Metoda a Gorazda v Bratislave sa začali už v augusteCyril a jeho učeníci v roku 2011. Predseda MS Marián Tkáč, správca MS Ján Eštok, Peter Mulík, Katarína Pacnerová a Jaroslav Pápay z MS vtedy diskutovali s Františkom Rábekom z Rady Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, Miroslavom Holečkom zo Spoločnosti svätého Gorazda a Jánom Komrskom, ktorý zastupoval Slovenskú akadémiu vied. „Na stretnutí sme vymedzili lokalizáciu a veľkosť súsošia a sformulovali sme spoločné listy so žiadosťou o povolenie postavenia pamätného monumentu. Jednotne sme sa dohodli na postupnosti krokov pri príprave a realizácii postavenia pamätníka a o všetkých našich aktivitách, ktoré ďalej podnikneme v tejto oblasti,“ pokračoval Peter Mulík. Iniciatívu postaviť pamätník sv. Cyrilovi, Metodovi a Gorazdovi v Bratislave podporil aj maliar a ikonograf Mikuláš Klimčák. Bronzové súsošie v nadživotnej veľkosti inštalujú na Hurbanovom námestí v bratislavskom Starom Meste pred Kostolom Sv. Trojice. Tri najlepšie námety, ktoré odporučí vyhlasovateľom súťaže porota, budú aj finančne ohodnotené – prvá cena 2 500 eurami, druhá 1 000 eurami a tretia 500 eurami. Celkové náklady na realizáciu bronzového súsošia by podľa štatútu súťaže a zámerov jej vyhlasovateľov nemali presiahnuť sumu 165 000 eur.

  • ĎALŠIE APELY

Matica slovenská aj týmto spôsobom pokračuje vo svojej výzve k slovenským umelcom. Apeluje v nej na tvorcov zo všetkých umeleckých odborov, aby vo svojich tvorivých plánoch upriamili pozornosť na blížiace sa jubileum 150. výročia Matice slovenskej a 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda medzi našich predkov v roku 2013. Predpokladá sa, že táto výzva sa stane podnetom na vytvorenie originálnych a hodnotných diel – jedným z nich teda bude aj súsošie svätých Cyrila, Metoda a Gorazda.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.