Staronovým predsedom národnej ustanovizne sa stal Marián Tkáč


logo-maticaMatica slovenská po rokoch káuz a sporov vykročila na cestu sebareflexie a očisty

Staronovým predsedom národnej ustanovizne sa stal Marián Tkáč

Text a foto: Martin IVANEC

Takmer 57 percent delegátov Matice slovenskej (MS) na jej valnom zhromaždení 18. a  19. októbra 2013 v Martine podporilo Mariána Tkáča a zvolilo ho za staronového predsedu národnej ustanovizne na najbližšie štyri roky. Z celkového počtu platných 440 hlasov získal 254, čím porazil svojich súperov už v prvom kole voľby. Druhý skončil Igor Kovačovič, doterajší podpredseda s podporou 32 percent a tretí člen výboru MS Roman Michelko s 9,6 percenta.

Matiční delegáti, ktorých bolo vyše 500, zvolili aj nového predsedu dozorného výboru MS Štefana Martinkoviča a zvolili úplne nových členov výboru Matice slovenskej. Členmi výboru sa vo väčšine prípadov stali mladí ľudia. Omnoho viac zabodovala aj Mladá Matica ako v minulých rokoch. Aj samotný predseda M. Tkáč to považuje za dôkaz, že Matica ožíva a omladzuje sa. Vo svojom vystúpení pred zvolením uviedol, že národnú ustanovizeň musia postupne prevziať mladí matičiari. Predseda Mladej Matice M. Gešper to považuje za signál, že Mladá Matica získava potrebný priestor na rozvoj matičnej činnosti.

tkáč a kamera

Matiční delegáti už v prvom kole voľby potvrdili M. Tkáča vo funkcii Matice slovenskej.

  • BOJ ZA NÁRODNÝ POKLAD

Matica slovenská sa v poslednom čase v očiach verejnosti a médií negatívne zapísala najmä kauzou defraudácie Národného pokladu. Mnohí z matičných delegátov práve tento počin považujú za zlyhanie vtedajšieho vedenia ustanovizne a žiadajú potrestať vinníkov, ktorí dovolili investovať peniaze a dary Slovákov do špekulatívneho Podielového družstva Slovenské investície. Predseda Matice M. Tkáč už pred dvoma rokmi začal kauzu odhaľovať verejnosti podávaním trestných oznámení na podozrivé osoby zo spáchania tohto trestného činu. Časť matičiarov v jej vedení sa následne Tkáčovi obrátili chrbtom a začali sa spory. Nebola to kríza Matice, jej radových členov, miestnych odborov v mestách a na dedinách, ale kríza predovšetkým vedenia, keď sa väčšina matičného výboru a predseda dostali do názorových konfliktov. Tieto rozpory sa skončili práve na ostatnom valnom zhromaždení a boj za znovuzískanie Národného pokladu môže pokračovať. „Odpadol mi kameň zo srdca, lebo som sa bál, či sa tento Tkáč - zástava MSnárod pod vplyvom peňazí nepokazí. Ale ukázalo sa, že sa nepokazil, a tento ľud je múdry. Útoky, ktoré som znášal v posledných týždňoch, neboli o ničom inom, iba o zachránení si vlastnej kože tých ľudí, ktorí majú niečo za nechtami a ktorí boli v čase, keď národ prichádzal o svoj poklad, tam, kde nemali byť. Som spokojný – i keď viem, že ma čaká ťažká práca,“ skonštatoval staronový predseda pred novinármi s tým, že podal trestné oznámenie na prokuratúru na zločineckú skupinu. Podľa Tkáča je väčšina novozvolených členov výboru MS reprezentantom novodobej línie Matice slovenskej, smerujúcej k očisteniu svojho pokriveného mena. „Pnutie sa možno zjemní, zmenší, na výbore zrejme nebudem čeliť tým nekonečným hlúpym útokom ako doteraz,“ uzavrel Marián Tkáč po svojom zvolení.

  • OPONENTI

Po vyhlásení výsledkov sa slova ujal aj protikandidát Roman Michelko, ktorý uviedol, že „vyzývateľ zablahoželá víťazovi. Ja by som to tiež rád urobil, ak by som vedel, že sa predseda poučí zo svojich chýba a bude mať iný prístup ako v tomto volebnom období“. R. Michelko chce naďalej ostať v Matici a pôsobiť pre jej dobro. Druhý protikandidát I. Kovačovič sa pred delegátmi po voľbe k výsledkom nevyjadril. M. Tkáč pre Slovenské národné noviny uviedol, že všetkým, ktorí boli proti nemu, no neporušili určitú hranicu, chce ponúknuť pokojnú spoluprácu. „Z Matice slovenskej nikoho neodpisujem,“ dodal na záver víťaz volieb M. Tkáč.

  • VZÁCNI HOSTIA

Na valnom zhromaždení Matice slovenskej (MS) sa zúčastnilo mnoho významných hostí. Pozdravné listy zaslali matičiarom predseda vlády R. Fico i minister školstva D. Čaplovič. Pozdravný list prečítal štátny tajomník ministerstva školstva Štefan Chudoba. Prišiel aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš, ktorého následne zvolili za člena výboru MS. Nechýbali ani zástupcovia slovenských cirkví.

VZ MS 2013 hostiaHostia zľava: E. Kristínová, emeritný arcibiskup Ján Soko, historik P. Mulík, právnik J. Chovanec, spisovateľ J. Rezník a ďalší...

Nitriansky biskup Viliam Judák, emeritný arcibiskup Ján Sokol, ako aj duchovní rímskokatolíckej, gréckokatolíckej aj evanjelickej cirkvi. Ján Sokol matičiarom požehnal a pomodlili sa spolu Otčenáš (na snímke vľavo). Z Nemecka prišiel aj významný slovenský vlastenec a bojovník za štátnu samostatnosť, už deväťdesiatdeväťročný Imrich Kružliak (na snímke vpravo). Po svojom plamennom prejave, v ktorom vyzdvihol Slovensko ako trvalú súčasť Európskej únie a pripomenul, že Nemecko, ako aj jeho kancelárka Merkelová sú našimi spojencami, vyslúžil si najdlhší potlesk vyše päťsto stojacich delegátov. Táto chvíľa mnohým vtisla do očí slzy... Medzi hosťami bol aj predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko i poslanec NR SR právnik Mojmír Mamojka. Slovákov žijúcich v Amerike zastupoval Jozef Janek a Augustín Lang z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Prišli aj mnohé ďalšie osobnosti, skutočné kapacity slovenského národného života. „Matica slovenská má nezastupiteľný význam v Slovenskej republike. Podporujem národné, sociálne a matičné myšlienky. Nikto mi nevezme moje matičné presvedčenie,“ uviedol vo svojom liste minister školstva, ktorý pripomenul, že patrí medzi politikov, ktorí sú dlhodobo a pravidelne predplatiteľmi aj Slovenských národných novín. Trnavský župan Tibor Mikuš uviedol, že pred odchodom na valné zhromaždenie Matice sa stretol s kardinálom Korcom, ktorý matičiarom odkázal: „Matica slovenská musí zjednocovať slovenský národ v duchu kresťanstva a národných tradícií.“

  • TAJNÁ VOĽBA

Po vystúpeniach hostí nasledovalo pracovné rokovanie delegátov. Predsedajúcim sa stal Jozef Šimonovič. Na úvod delegáti prerokovali volebný poriadok zhromaždenia. V búrlivej diskusii sa sporili najmä o bod 8, ktorý doň vložil výbor MS a ktorý zakazoval kandidovať na matičné funkcie nominantom, ktorí v minulosti pracovali pre Štátnu bezpečnosť (ŠtB). Nakoniec na návrh delegátky MO MS z Ivanky pri Dunaji väčšina delegátov (257) tento bod z poriadku vypustila. Diskutovať už teda nebolo o čom a voľba sa otvorila pre všetkých troch kandidátov na predsedu. Atmosféra v sále sa definitívne upokojila. Nasledovalo schválenie Správy o činnosti a hospodárení Matice slovenskej v období rokov 2010 až 2013 a Správy o činnosti dozorného výboru MS. Potom traja kandidáti mali desať minút na predstavenie svojich vízií o budúcnosti Matice a v piatok v nočných hodinách nasledovalo tajné hlasovanie. Delegáti zvolili Mariána Tkáča za predsedu Matice slovenskej, Š. Martinkoviča za predsedu dozorného výboru MS, nových členov výboru a dozorného výboru MS. V sobotu oznámili oficiálne výsledky voľby a nasledovala diskusia o Matici, jej problémoch, budúcnosti a smerovaní.

  • ŠÉFREDAKTOR SNN ČLENOM VÝBORU

Členom Výkonného výboru Matice slovenskej sa stal aj šéfredaktor Slovenských národných novín Maroš Smolec. Publikujeme jeho reakciu: "Na ostatnom Valnom zhromaždení Matice slovenskej v dňoch 18. a 19. októbra som sa vašou zásluhou stal členom Výkonného výboru Matice slovenskej. Spomedzi všetkých delegátov, som získal 207 hlasov. Priznám sa, takúto podporu som vskutku neočakával. Možno je to aj výsledok môjho skoro dvojročného pôsobenia v Slovenských národných novinách ako šéfredaktora, ktoré tiež nabrali iný smer a vietor do svojich plachiet.

VZ MS 2013 4Je pre mňa viac ako záväzkom konať v najbližšom období - ako člen tohto matičného orgánu - v jej prospech. Historicky som sa zaradil medzi Slovákov, ktorí mali tú česť byť členmi matičného výboru. Mnohí dosiahli v profesijnom živote omnoho viac ako ja. Mnohí boli odhodlanejšími bojovníkmi na poli národnom a matičnom, ako som ja. Preto sú pre mňa vzorom a výzvou pokračovať v ich šľapajach. Byť v Matici, ktorá bude čistou, odvážnou vojvodkyňou našich ľudí.

Matica slovenská tento víkend nastúpila na cestu sebareflexie, očisty. Tá je prepotrebná vzhľadom na fakt, že rozpoltenosť nám kradla energiu a sily konať v  prospech národa. Budem sa snažiť napomôcť novému smerovaniu Matice, aby sa stala váženou a vplyvnou inštitúciou, ktorá bude hájiť slovenské záujmy vo svete, podporovať vlastenectvo medzi mladými a regionálnu kultúru prostredníctvom silnejšieho financovania svojich miestnych odborov. Ďakujem všetkým za podporu."

 

ZOZNAM ZVOLENÝCH KANDIDÁTOV DO ORGÁNOV MATICE 2013-2017:

Čitaj na linku:

http://www.snn.sk/index.php/aktualnePridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.