3 OTÁZKY PRE: Jána Chryzostoma kardinála KORCA, duchovnú autoritu


korec kardinál štvorec3 OTÁZKY PRE: Jána Chryzostoma kardinála KORCA, duchovnú autoritu

Štát nemôže skĺznuť do číreho pragmatizmu

Zhovárala sa Eva ZELENAYOVÁ

Boli ste nadšeným zástancom vzniku samostatnej Slovenskej republiky pred 20 rokmi. Splnili sa vaše očakávania?

Mať vlastný štát je veľký Boží dar, my ho máme. V európskej tradícii je dobro vyjadrené na základoch, ktoré si Európa nedala sama, lež ktoré prijala z vyššej tradície Desatora. V ňom má kresťanstvo účasť na najstarších a najčistejších tradíciách celého ľudstva, čo novovek formuloval ako ľudské práva. Tie sa však opierali a vyrastali z absolútneho základu, ktorým je Boh ako základ ľudskej dôstojnosti. Ak sa Európa a Slovensko ako jej súčasť prestane držať tohto základu, ktorým je Boh, a zriekne sa presvedčenia, že pravda o človekovi je božská a nedotknuteľná, potom bude žiť v slepote. Ak niektorí kresťania útočia na Cirkev zvnútra, kam sme sa to dostali?

● Nedávno ste sa vyjadrili, že kráčame do ľadovej doby ducha, do duchovnej púšte, kde sa nedá žiť.

Ježišom Kristom sa začala nová epocha dejín. Kristus cez Cirkev z národov pohanského sveta formoval nové kresťanské národy. Dnes sa zakladajú vplyvné spoločenstvá, ktoré majú iné zámery než požehnanie sveta. Slúžia nielen modlám, ale dokonca diabolským cieľom až po satanistické sekty. Po 1 100 rokoch prvý raz Slováci kritzovali Svätého Otca! Takže napriek všetkému ľudskému úsiliu sa mnohým zdá, že ideme v ústrety novej ľadovej dobe svetových dejín, ako povedal odídený Svätý Otec, „kráčame do duchovnej púšte, kde sa nedá žiť“.

● Čo by sme si mali uvedomiť pri oslavách 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda medzi našich predkov?

Predkresťanské pohanské národy prijali Kristov príchod s nadšením. Náš svet ho znova odmieta a vracia sa k modlám a k zvrátenému životu. Nečakajme, konajme! Nečítajme všetky časopisy, ignorujme zvrátené programy na obrazovkách. Bráňme pravdu slovom i životom. Ide o náš život, o naše vzácne dedičstvo otcov, o našu cyrilo-metodskú tradíciu, kultúru, budúcnosť.                                                      

 

Foto: www.biskupstvo-nitra.skPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.