Saudská Arábia odsúdila kritického šiitského duchovného na smrť

Nimr an-Nimr Foto: Youtube

Rijád 15. októbra (TASR) - Saudskoarabský sudca odsúdil dnes na trest smrti otvorene sa vyjadrujúceho šiitského duchovného, šejka Nimra an-Nimra, ktorého zatknutie pred dvoma rokmi vyvolalo krvavé protesty. Na účte na sociálnej sieti Twitter o tom informoval klerikov brat.

Šejk Nimr an-Nimr bol zatknutý v júli 2012 po tom, čo podporil masové demonštrácie, ktoré vypukli vo februári 2011 v okrese Katíf na východe Saudskej Arábie.

Saudskoarabské kráľovstvo je domovom početnej šiitskej menšiny, ale vládne tam široko rozvetvená sunnitská kráľovská rodina.

Prokurátor vlani uviedol, že sa snaží o odsúdenie duchovného za "podporovanie terorizmu" a za "vedenie vojny proti Alahovi", čo sa trestá smrťou. Bývalý minister vnútra, princ Ahmad, v minulosti obvinil an-Nimra z toho, že je "duševne nevyrovnaný".

Zatknutie duchovného, počas ktorého ho polícia aj postrelila, vyvolalo niekoľkodňové protesty. V ich priebehu boli zabití traja ľudia. Demonštrácie v okrese Katíf občas pokračujú, pričom od roku 2011 tam zahynulo celkovo vyše 20 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.