Minimálna mzda má v budúcom roku vzrásť na 380 eur mesačne

Premiér SR Robert Fico a minister práce sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 15. októbra (TASR) - Minimálna mzda má v budúcom roku vzrásť na 380 eur mesačne a 2,184 eura za odpracovanú hodinu, čo oproti súčasnej minimálnej mzde vo výške 352 eur predstavuje nárast o 7,95 %. Vyplýva to z návrhu nariadenia, ktoré dnes schválila vláda. Na rokovanie kabinetu ho predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

Rezort práce predložil vlastný návrh nariadenia o výške minimálnej mzdy potom, čo sa na nej nedohodli sociálni partneri. Podľa MPSVR súčasný návrh zabezpečuje, aby suma minimálnej mzdy zamestnancovi garantovala vyšší čistý príjem, než predstavuje hranica rizika chudoby. Tá je definovaná ako 60 % mediánu národného ekvivalentného disponibilného príjmu. "Podľa výsledkov štatistického zisťovania o príjmoch a životných podmienkach domácností, zverejneného Štatistickým úradom Slovenskej republiky v júli 2014, hranica rizika chudoby za rok 2013 v prípade jednočlennej domácnosti predstavovala 337 eur mesačne," zdôvodnil rezort práce.

Členovia tripartity sa na výške minimálnej mzdy na úrovni 380 eur nezhodli. Nesúhlas s ňou vyjadrili zamestnávateľské zväzy – Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.