Trnkovu kauzu o disciplinárnom treste odročili, neprišla druhá strana

Dobroslav Trnka Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 16. októbra (TASR) – Súdne konanie týkajúce sa disciplinárneho trestu pre bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku dnes nemohlo pokračovať. Na Krajský súd v Bratislave sa nedostavil zástupca disciplinárnej komisie, ktorá o Trnkovi v novembri 2013 rozhodovala.

Sudkyňa odročila pojednávanie na 18. decembra. Disciplinárna komisia, ktorá previnenie Trnku posudzovala, zanikla. Nová potrebuje čas na to, aby sa mohla na pojednávanie pripraviť. "Dôvodom odročenia bola žiadosť nového predsedu 4. disciplinárnej komisie GP SR o odročenie pojednávania," uviedol hovorca súdu Pavol Adamčiak.

Predmetom súdneho konania je Trnkovo odvolanie sa voči verdiktu disciplinárnej komisie, ktorá ho potrestala najvyšším možným trestom – zbavením funkcie prokurátora. Dôvodom je kauza Glance House, v ktorej mal Trnka listom umožniť prevod Úradom špeciálnej prokuratúry zablokovaného bytového domu na ľudí, ktorí sú blízki jeho kamarátovi, podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi. Trnka to odmieta.

Zánik disciplinárnych komisií vyplynul z nálezu Ústavného súdu SR z augusta tohto roku. Ten posudzoval novelu zákona o prokuratúre z roku 2011, kde viacero častí označil, že sú v rozpore s ústavou.

Prvé pojednávanie ohľadne odvolania Trnku sa uskutočnilo v júli tohto roku. Trnkova bývalá kolegyňa z Generálnej prokuratúry Eva Mišíková, ktorá ho na súde zastupuje, uviedla, že bolo porušené ústavné právo jej klienta na spravodlivý súdny proces v disciplinárnom konaní.

K tomu malo podľa nej dôjsť tak, že Trnkov prípad dostala na starosť komisia, ktorej predseda bol dlhodobo práceneschopný a ďalší člen komisie zaujatý. Prokurátor Peter Sabo, ktorý na súde zastupoval päťčlennú disciplinárnu komisiu, tvrdil, že postup vedenia prokuratúry bol v poriadku. Nahradená predsedníčka komisie podľa neho vyhlásila, že sa vo veci necíti zaujatá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.