Aktivistky Femen protestovali proti Putinovej prítomnosti v Miláne

Aktivistka ukrajinskej ženskej feministickej skupiny Femen Inna Ševčenková (vľavo) a jej neidentifikovaná kolegyňa sa pripravujú obliať falošnou krvou na protest proti prebiehajúcemu fóru Európa-Ázia (ASEM) pred gotickou katedrálou Milánsky dóm v Miláne 16. októbra 2014. Foto: TASR/AP

Miláno 17. októbra (TASR) - Návštevu ruského prezidenta Vladimira Putina v talianskom Miláne sprevádzal vo štvrtok protest dvoch aktivistiek hnutia Femen, ktoré sa na protest proti postupu Ruska voči Ukrajine vyzliekli do polpása a obliali sa červenou tekutinou - údajne vínom - znázorňujúcou krv.

Ako dnes informovala agentúra UNIAN, protest sa uskutočnil na námestí pred slávnym milánskym Dómom. Mladé ženy mali na prsiach a bruchu nápisy: "ASEM - Putinovi spojenci" a "Stop ignorácii krviprelievania na Ukrajine". Mladé ženy mali vo vlasoch vence kvetov, tak ako počas protivládnych protestov aj mnohé demonštrantky na kyjevskom Majdane.

Aktérky akcie pred novinármi uviedli, že pozvanie ruského prezidenta na summit ASEM do Milána je "prejavom ignorovania mučenia, zabíjania a vojny na Ukrajine, ktoré Putin rozpútal a podporuje".

Putin sa vo štvrtok neskoro večer v Miláne stretol s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Ich schôdzka preukázala, že medzi Ruskom a Nemeckom pretrvávajú závažné rozdiely v názoroch na príčiny krízy na Ukrajine a súčasného vývoja v jej východnej časti, kde pretrvávajú separatistické tendencie.

Putin sa dnes v Miláne stretol už aj s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, s ktorým o vzťahoch oboch krajín diskutoval počas pracovných raňajok za účasti talianskeho premiéra Mattea Renziho, predsedu britskej vlády Davida Camerona, nemeckej kancelárky Merkelovej, francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa a predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya. Podľa britského denníka Guardian Porošenko pripustil aj konanie bilaterálneho rokovania s Putinom a dodal, že celý svet si od ich schôdzky "veľa sľubuje".

Aktivistka ukrajinskej ženskej feministickej skupiny Femen Inna Ševčenková (vľavo) stojí obliaty falošnou krvou na protest proti prebiehajúcemu fóru Európa-Ázia (ASEM) pred gotickou katedrálou Milánsky dóm v Miláne 16. októbra 2014. Foto: TASR/AP

Aktivistka ukrajinskej ženskej feministickej skupiny Femen Inna Ševčenková (vľavo) stojí obliaty falošnou krvou na protest proti prebiehajúcemu fóru Európa-Ázia (ASEM) pred gotickou katedrálou Milánsky dóm v Miláne 16. októbra 2014. Foto: TASR/AP

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.