SÁSIK: Potrebujeme sa zbaviť paternalizmu, ale rozhodnúť musia ľudia

Kandidát na primátora Banskej Bystrice. Foto: web

Banská Bystrica 10. novembra (TASR) - Odstránenie paternalizmu považuje kandidát na primátora Banskej Bystrice Jozef Sásik, ktorý kandiduje na tento post za Slovenskú ľudovú stranu (SĽS), ako hlavnú prioritu pri zmene fungovania samosprávy. Ako povedal pre TASR primátor, starosta či mestské zastupiteľstvo neplní vôľu občanov v rámci komunálnej oblasti, ale iba presadzuje zákony Národnej rady (NR) SR a vôľu vlády. Rozhodnutie je ale podľa neho iba v rukách občanov.

Tento rok ste sa uchádzali o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, prečo ste sa teraz rozhodli kandidovať aj na primátora Banskej Bystrice.

Toto rozhodnutie nezáležalo na mne. Bolo to rozhodnutie Slovenskej ľudovej strany.

Viete už, čím by ste v meste začali, ak by vás zvolili?

Zbavil by som mestský úrad toho, čo tu bolo zavedené v roku 1945, teda že sa prenáša vôľa Bratislavy do obcí a miest a nie opačne. Jednoznačne tu vidieť, že starosta, primátor či mestské zastupiteľstvo neplní volebnú vôľu občanov v rámci komunálnej oblasti, ale vyložene len presadzuje zákony NR SR a vôľu vlády. V tom spočíva ten paternalizmus.

Ale Banská Bystrica má množstvo problémov, ktoré primátor vie ovplyvniť.

Nevie. Pokiaľ sa toto nespraví, vždy bude len bábkou Bratislavy. Otázka je postavená tak, čo musí primátor urobiť, ale má to byť tak, čo majú občania urobiť pre seba. Pokiaľ nebudú chcieť odstrániť paternalizmus občania, tak primátor ani mestské zastupiteľstvo to nedokáže urobiť. A obávam sa, že toto sa nestane. Dôvodom je predovšetkým to, že 90 percent obyvateľov mesta nie sú Bystričania. Preto nemajú záujem o mesto. To sa potom prejavuje aj v tom, koho volia. Zatiaľ si vybrali vždy to najhoršie. Banská Bystrica je názorným príkladom materiálnej a morálnej devastácie socialistov.

Občania ale svoje rozhodnutie vyjadria práve voľbou svojho primátora a zastupiteľstva.

Hovorím o tom, že je tu právna, morálna a materiálna púšť. Napríklad za posledných 24 rokov má Banská Bystrica o 43.000 zapísaných voličov menej. To je názorný príklad toho, čo sa v meste deje. Máme nastavený korporatívny systém. Pokračujeme v Košickom vládnom programe, aj keď sa dnes inštitúcie premenovali. Tu je problém v tom, že svojich nominantov môžu postaviť iba politické strany a hnutia.

Ale ak by vás predsa zvolili?

Oni tak nerozhodnú, ja ich poznám. Tu sa napáchali obrovské krivdy. Napríklad fabriky sa nevrátili pôvodným majiteľom. Máme 750.000 nevyriešených reštitúcií. Podniky sa nespravodlivo dostali do rúk ľuďom, ktorí na ne nemali nárok a dnes vidíte, ako skončila prvovýroba. Najskôr treba tieto krivdy odstrániť a potom môžeme hovoriť o nejakom novom postupe.

Ako by sa teda, podľa vás, mali zachovať obyvatelia Banskej Bystrice?

Každý je jedinečný a musí aj premýšľať, nielen počúvať, čo sa mu páči. My máme a ponúkame svoj program, ale musia si ho vybrať aj občania. Už filozof Platón hovorí o tom, že najhorší spôsob vlády je demokracia. My navrhujeme stavovský princíp. Napríklad, aby si svojich zástupcov nominovala sudcovská, lesnícka, lekárska komora alebo hoci aj cech kominárov. Nielen politická strana. Funkcie primátora a mestských poslancov boli v minulosti dobrovoľné a bez nároku na odmeny. Teraz je to tak, že mesto vyberá dane, ale majetok občanov nechráni. Občan musí platiť dane, ale mesto, ako právnická osoba za svoje nehnuteľnosti neplatí. Malo by to byť tak, že buď nikto, alebo všetci. Prečo ešte nenašli zástupcovia mesta spôsob, aby napríklad budovy vo vlastníctve samosprávy na seba zarábali. Ďalšia vec je tá, že momentálne si jedna skupina buduje svoje šťastie na úkor iných. Nie je v poriadku, že tí, ktorí neplatia dane a poplatky, sa podieľajú na rozhodovaní o budúcnosti mesta. Tento systém je nespravodlivý aj z tohto pohľadu. Rozhodnúť o ňom ale musia len ľudia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.