V Bukurešti oslavovali Iohannisovo víťazstvo tisíce ľudí

Klaus Iohannis Foto: TASR/AP

Bukurešť 17. novembra (TASR) - Tisícky ľudí sa zhromaždili v noci nadnes v uliciach Bukurešti, kde oslavovali víťazstvo Klausa Iohannisa v druhom kole prezidentských volieb.

Iohannis, pôvodom etnický Nemec, sa vo svojich predvolebných sľuboch zameral na boj proti korupcii a prekvapivo porazil úradujúceho rumunského premiéra Victora Pontu.

Favoritom volieb bol síce Ponta, avšak po sčítaní 76 percent hlasov viedol dnes ráno opozičný liberál Iohannis, dlhoročný starosta sedmohradského mesta Sibiu, nad Pontom s 54,8 percentami. V prospech socialistu Victora Pontu hovorilo ráno o niečo menej percentuálnych bodov - 45,2. Ponta si priznal porážku ešte v nedeľu večer, informovali svetové tlačové agentúry.

"Ďakujem vám, začína sa iné Rumunsko," napísal Iohannis na svojej facebookovej stránke.

Pätnásť tisíc ľudí vyšlo do Bukurešti pôvodne protestovať proti ťažkostiam, ktoré mali pri hlasovaní zahraniční Rumuni. Protest na námestí, kde boli počas rumunskej revolúcie v roku 1989 zastrelení demonštranti, sa však rýchle zmenil na oslavy, keď medzi dav ľudí zavítal nečakaný víťaz prezidentských volieb Iohannis.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.