Obama podpísal tajný rozkaz na rozsiahlejšiu misiu v Afganistane

Americký prezident Barack Obama Foto: TASR/AP

Washington 22. novembra (TASR) - Americký prezident Barack Obama podpísal tajný rozkaz na rozsiahlejšiu vojenskú misiu v Afganistane v roku 2015, než bolo pôvodne plánované, informovala dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na denník New York Times.

Rozhodnutie podľa denníka zaisťuje priamu úlohu amerických vojakov v bojoch po dobu najmenej jedného roka. K tomuto kroku sa Obama údajne odhodlal počas schôdzky s bezpečnostnými poradcami v uplynulých týždňoch.

Ešte v máji Obama tvrdil, že americká armáda nebude na budúci rok plniť bojové úlohy v Afganistane. Misia pre zvyšných 9800 vojakov mala byť podľa neho obmedzená na výcvik afganských síl a hľadanie "zvyškov al-Káidy".

Obamov nový rozkaz podľa New York Times umožní americkým vojakom zasahovať proti Talibanu a ďalším militantným skupinám, ktoré ohrozujú jednotky USA alebo afganskú vládu. Umožní aj americké nálety na podporu afganských jednotiek, ktoré budú počas operácií proti Talibanu príležitostne sprevádzať americké sily.

Nemenovaný predstaviteľ americkej administratívy podľa agentúry Reuters reagoval na článok v New York Times slovami, že bojová misia sa skončí do konca tohto roka, ako to v máji oznámil Obama.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.