Francúzsky spisovateľ André Gide kritizoval puritánsku morálku

André Gide Foto: Wikipédia

Paríž/Bratislava 22. novembra (TASR) - Francúzsky spisovateľ André Gide, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1947, sa narodil vo francúzskom Paríži pred 145 rokmi 22. novembra 1869.

Zástanca individualizmu, vášnivý obhajca práv a prianí silného indivídua bol kritikom falošnej puritánskej morálky, obmedzujúcej právo jedinca v súkromnom i spoločenskom živote.

Cestovateľ

Gide bol zložitou osobnosťou, plnou vnútorných rozporov, búril sa proti každej viazanosti. Mnoho cestoval, najmä do Afriky (kde sa v mladosti liečil) a pod dojmami z týchto ciest odsudzoval kolonializmus a žiadal sociálnu reformu. Načas sa priklonil k socialistickému hnutiu a k protifašistickému boju na ochranu kultúry. Jeho krajný individualizmus, utilitársky relativizmus a cesta do Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) mu však otvorili oči a zákonite ho priviedli do rozporu so socialistickým chápaním slobodného rozvoja jednotlivca. O dojmoch z cesty do ZSSR napísal niekoľko publikácií, ktoré vyvolali živý ohlas medzi obdivovateľmi tejto krajiny.

Kontroverzná osobnosť

Spočiatku bol Gide známy len v avantgarde a v ezoterických literárnych kruhoch, neskôr sa však stal vplyvnou, hoci aj kontroverznou osobnosťou. Prišiel s prekvapivou románovou formou, ktorej štruktúra nesmerovala od klasickej expozície k rozuzleniu, bránil rozvíjaniu dejovej línie, svoju koncepciu postavil na princípe opakovania. Mal teóriu, že román treba očistiť od zbytočných opisov i dialógov. Zároveň ho však zapĺňal množstvom rôznych prvkov a postrehov zo života, lebo chcel spomenúť všetko, čo sa mu zdalo dôležité. Hoci písal netradične, kritika oceňovala, že sa vyhýbal anachronizmom, vymýšľal nové, moderné slová a oživil aj francúzsku syntax.

Spisovateľ André Gide debutoval príspevkami do menších časopisov. Napísal napríklad diela Les Nourritures terrestres (Ovocie zeme), Marshlands (Močariská), Le Prométhée mal enchaîné (Prometeus), Les Caves du Vatican ((Pivnice Vatikánu), La Symphonie pastorale (Pastorálna symfónia), Corydon, L'Ecole des femmes (Škola žien), Isabelle (Izabela), Theseus (Tézeus) a početné eseje, okrem iných o Dostojevskom. Venoval sa aj prekladom z angličtiny a nemčiny.

Falšovatelia peňazí

Za jeho kľúčové dielo sa považuje titul Falšovatelia peňazí (Les Faux-monnayeurs). Ide o literárnu formu, ktorá sa v druhej polovici minulého storočia označovala ako antiromán.

Spisovateľ André Gide zomrel 19. februára 1951 v rodnom Paríži vo veku 81 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.