Na festivale Jeden svet zvíťazili Neznámi hrdinovia

Foto z filmu Neznámi hrdinovia. Foto: Jedensvet.sk

Bratislava 24. novembra (TASR) - Snímka režiséra Dušana Hudeca Neznámi hrdinovia zvíťazila v rámci súťažnej sekcie Slovenských dokumentárny film na 15. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jeden svet (20. - 25. 11.), ktorý sa koná v Bratislave. Film hovorí o amerických letcoch, ktorí pomáhali poraziť fašizmus v Československu a ktorých Slováci ukrývali počas 2. svetovej vojny. A to napriek tomu, že sa im Nemci vyrážali zabitím. Medzinárodná porota ocenila "sprítomnenie pozitívnej témy hrdinstva, ľudskosti a solidarity, ktorá nie je v mediálnom priestore častá" a zároveň "použitie adekvátnych vyjadrovacích prostriedkov".

Na území Slovenska sa zrútilo počas 2. svetovej vojny 46 amerických bombardovacích a osem stíhacích lietadiel. Zahynulo pritom 106 letcov a približne 370 bolo chytených a odvlečených do zajateckých táborov. Mnohým letcom sa však podarilo uniknúť aj vďaka nezištnej pomoci Slovákov, ktorí nasadzovali vlastné životy. Dušan Hudec sa rozhodol túto tému natočiť, pretože sa o nej na Slovensku veľmi málo vie.

"Vždy ma zaujímala história, vo svojich dokumentoch sa venujem rôznym témam z dejín. Uvedomil som si, že o amerických vojakoch musím nakrútiť dokument teraz, pretože mám poslednú šancu hovoriť s pamätníkmi. Napokon - niektorí z respondentov vo filme sa nedožili premiéry," uviedol režisér. "Chcel som, aby sa z hrdinov Američanov, ktorí ako mladí chlapci prišli zachraňovať celkom cudziu krajinu, ale aj z hrdinov Slovákov, ktorí im poskytovali pomoc, stali známi hrdinovia," dodal Dušan Hudec.

Slovenský dokumentárny film je jedinou súťažnou sekciou festivalu Jeden svet. Snímku Neznámi hrdinovia si záujemcovia môžu pozrieť v utorok 25. novembra o 18.00 v bratislavskom Kine Film Europe. TASR informovala Eva Sládková, PR manažérka festivalu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • n. k.

    nič bez U.S. "soft power" ?

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.