Egyptskí militanti sa priznali k vražde amerického občana

Foto: TASR/AP

Káhira 1. decembra (TASR) - Egyptská militantná organizácia Ansár Bajt al-Mukaddas (Prívrženci Jeruzalema), ktorá prisahala poslušnosť extrémistickému zoskupeniu Islamský štát, sa priznala k zodpovednosti za zabitie Američana pracujúceho v Egypte pre americkú ropnú spoločnosť.

Ansár Bajt al-Mukaddas prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter v nedeľu neskoro večer zverejnila vyhlásenie, v ktorom sa priznáva k zabitiu Američana Williama Hendersona. Ako dôkaz publikovala fotografiu jeho pasu a dvoch ďalších dokladov totožnosti. Nespresnila však, kedy a za akých okolností prišiel Američan o život.

Podľa údajov z pasu, obeťou islamistov je 58-ročný muž z amerického štátu Texas, ktorý podľa ďalších dokladov pracoval pre energetické spoločnosti Apache Corp a Qarun Petroleum Co.

Firma Apache v auguste informovala, že jeden z jej zamestnancov prišiel o život pri pokuse o únos auta v púšti na západe Egypta. Spoločnosť vtedy nezverejnila meno svojho zamestnanca. Zatiaľ sa nevyjadrila ani k vyhláseniu Ansár Bajt al-Mukaddas.

Skupina Ansár Bajt al-Mukaddas, inšpirovaná ideológiou al-Káidy, operuje v Egypte najmä na Sinajskom polostrove a je zodpovedná za niekoľko nedávnych útokov na egyptské bezpečnostné sily. Ich násilná kampaň sa zintenzívnila od prevratu vlani v júli, pri ktorom armáda zvrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Na Sinaji pôsobí viacej podobných zoskupení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.